Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Nejvyšší správní soud potvrdil rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů

Návrh na zrušení nového uspořádání volebních obvodů v hlavním městě Praze podalo hned pět politických stran. Nejvyšší správní soud (NSS) ale rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů potvrdil a návrh zamítl jako bezdůvodný.

Hlavní město Praha je z hlediska volebního systému atypické tím, že město je zároveň samostatným krajem. Nemá tedy jako jiné kraje hejtmana, krajské orgány a krajské zastupitelstvo. Tuto úlohu plní Magistrát hlavního města Prahy a primátor. V Praze tedy vůbec neprobíhají krajské volby. Volby do Zastupitelstva hlavního města Prahy se vyhlašují podle zákona č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí. Tato skutečnost je podpořena i § 1 odst. 1 zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, podle kterého hlavní město Praha je současně krajem i obcí.
Zastupitelstvo hlavního města Prahy, respektive jeho členové reprezentující v Praze vládnoucí ODS, se na základě § 27 odst. 1 písm. c) zákona o volbách do zastupitelstev obcí rozhodlo, že pro nadcházející říjnové volby vytvoří více volebních obvodů a stanoví nový počet členů zastupitelstva. Usnesením č. 39/17 ze dne 17. 6. 2010 byla Praha rozdělena do sedmi volebních obvodů, kdy v každém z nich se bude volit 9 členů zastupitelstva hl. města Prahy. Své rozhodnutí zastupitelstvo odůvodnilo tím, že místo 1500 kandidátů najdou voliči na svých kandidátkách pouhých 180 kandidátů a zvýší se tak přehlednost a šance lokálních volebních subjektů.
Odpůrci tohoto rozhodnutí naopak tvrdí, že šance malých stran prudce klesly a svého kandidáta na primátora tak na svém volebním lístku najde pouze každý sedmý Pražan. Opoziční strany také upozorňovaly na to, že volební obvody nejsou stejně velké a voličský hlas tak bude mít různou váhu. Rozdělení do jednotlivých obvodů je navíc poněkud nelogické, jednotlivé městské části, zařazené do společného obvodu, spolu mnohdy ani nesousedí.
Nejvyšší správní soud o návrhu Strany zelených, SNK Evropských demokratů, České strany sociálně demokratické, Křesťanské a demokratické unie – Československé strany lidové a Věcí veřejných na zrušení příslušného usnesení hl. města Prahy rozhodoval v pondělí 9. 8. 2010. Soud dospěl k závěru, že nové rozdělení volebních obvodů v Praze nemůže nikoho ani poškodit ani zvýhodnit. Výsledek voleb se podle soudu nedá odhadnout a skutečnou přízeň voličů jednotlivým stranám ukážou až volby. Rozdělení Prahy do více obvodů již navíc bylo praktikováno v letech 1998 a 2002. Celý rozsudek Nejvyššího správního soudu najdete zde.
Všech pět stran, které byly proti rozhodnutí o změně volebních obvodů v Praze, bude rozhodnutí soudu respektovat.

Rozdělení městských částí do volebních obvodů:
I.Praha 1, Praha 6, Praha 17, Zličín, Přední Kopanina, Nebušice, Lysolaje, Suchdol;
II.Praha 5, Praha 13, Řeporyje, Slivenec, Velká Chuchle, Lochkov, Praha 16, Zbraslav, Lipence;
III.Praha 4, Praha 12;
IV.Praha 7, Praha 8, Troja, Dolní Chabry, Březiněves, Čakovice, Praha 18, Ďáblice;
V.Praha 2, Praha 3, Praha 9, Praha 19, Vinoř, Satalice;
VI.Praha 10, Praha 14, Praha 20, Dolní Počernice, Štěrboholy;
VII.Praha 11, Praha 15, Praha 21, Praha 22, Dolní Měcholupy, Petrovice, Křeslice, Újezd, Šeberov, Kunratice, Libuš, Benice, Dubeč, Běchovice, Koloděje, Klánovice, Kolovraty, Nedvězí, Královice.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.