Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

SOLUS zavede pozitivní registr dlužníků

SOLUS je zájmové sdružení právnických osob, které v současnosti vytváří dva negativní registry klientských informací. V jednom registru jsou evidovány fyzické osoby (spotřebitelé), které mají problémy se splácením svých závazků. Druhý registr je pro podnikatele a právnické osoby.

Členy sdružení SOLUS jsou banky, úvěrové společnosti nebo telefonní operátoři. Registry obsahují pouze jména nebo IČ osob, které se dostaly do problémů se splácením dluhů vůči některému z členů sdružení SOLUS.
Od příštího roku by ale dat mělo výrazně přibýt. SOLUS totiž zavede tzv. pozitivní registr, ve kterém budou údaje i o lidech, kteří mají dluh a řádně ho splácejí. Banky nebo úvěrové firmy tak budou mít přehled, jaké úvěry už jejich potencionální klient má, kolik měsíčně splácí a kolik mu ještě celkem zbývá splatit. Dostupné budou i údaje o limitech kreditních karet a o schválených i odmítnutých žádostech o půjčku. Finanční instituce tak budou schopny lépe posoudit, zda si dotyčná osoba může dovolit ještě další půjčku. Přístup k novým úvěrům se tak uzavře těm, které by další půjčka mohla zavést do tzv. dluhové pasti. Na druhou stranu, pozitivní úvěrová historie může být pro poskytovatele úvěru doporučujícím faktorem.
V České republice existují ještě další dva registry dlužníků. Do bankovního registru klientských informací (BRKI) dodávají data všechny banky. Členy nebankovního registru klientských informací (NRKI) je většina velkých nebankovních poskytovatelů půjček. Oba tyto registry mají i pozitivní databázi.
SOLUS spojuje bankovní i nebankovní sektor do jednoho registru a navíc jsou jeho členy i telefonní operátoři nebo energetické společnosti. V dohledné době by se seznam jeho členů měl rozšířit i o oblast pojišťovnictví. Zavedením pozitivního registru se SOLUS stane nejkomplexnější databází tohoto druhu v ČR. 
Spotřebitelé i podnikatelé mají možnost požádat o výpis z registru SOLUS a zjistit tak, zda jsou v jejich databázi evidováni (více na www.solus.cz).

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.