Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zámořská území Evropské unie - Madeira

Souostroví Madeira leží hluboko v Atlantském oceánu asi 600 km západně od afrických břehů Maroka a asi 1000 km jihozápadně od Lisabonu. Obydlené jsou pouze dva větší ostrovy, a to Madeira a Porto Santo, ostatní ostrůvky byly prohlášeny za přírodní rezervace. Název ostrova Ilha da Madeira je příznačný, v překladu znamená ostrov dřeva. Svou hojností si ale Madeira vysloužila spoustu dalších názvů jako „Květinový ostrov", "Perla Atlantiku" nebo "Ostrov věčného jara".

Historie a administrativní uspořádání
Madeiru znali již staří Římané, znovuobjevena byla portugalskými námořníky v roce 1418. Pro své bohaté zásoby dřeva a pitné vody byla Madeira rychle osídlena kolonizátory, kteří sem mimo jiné dovezli vinnou révu. Pro její pěstování zde byla vybudována terasovitá políčka a důmyslný systém jejich zavlažování pomocí kanálů Levadas. Terasovitá políčka lze obdivovat dodnes. Před svou plavbou do Ameriky žil na Madeiře Kryštof Kolumbus, dokonce se zde oženil a narodil se mu zde syn. Kvůli útokům francouzských pirátů byly na Madeiře vybudovány obranné pevnosti. V 16. století byla Madeira celých 60 let pod vládou Španělů. V 17. století po svatbě anglického krále Karla II. s portugalskou princeznou byla přiznána zvláštní práva britským osadníkům. Od poloviny 19. století je Madeira oblíbenou destinací, pobývala zde například i císařovna Sissi.
Po roce 1932 se v Portugalsku dostal k moci diktátor António Salazar. Po roce 1974, kdy proběhla tzv. karafiátová revoluce a Salazarův nástupce byl svržen, proběhly svobodné volby a Madeira získala autonomii. Získala také svého zástupce v portugalské vládě a mohla si začít určovat vlastní daně. V roce 1986 po připojení Portugalska k Evropské Unii, dostala Madeira velké finanční prostředky na zlepšení infrastruktury a průmyslu.
Dnes je souostroví rozděleno na 11 samosprávných celků, z nichž 10 jsou okresy přímo na ostrově Madeira a 11. okres tvoří celý druhý obydlený ostrov Porto Santo. Na Porto Santu žije necelých 5000 z celkového čtvrt milionu obyvatel Madeiry.
Madeira je součástí Evropské unie a Schengenského prostoru. Ke vstupu tedy postačí pouze platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Nevyžadují se ani žádná speciální očkování. Platí se eurem a úředním jazykem je portugalština, běžně se však lze domluvit i anglicky. Zdravotnictví je na obvyklé evropské úrovni, díky zdravému podnebí zde bylo vybudováno mnoho sanatorií.

Daně
Obě autonomní portugalské oblasti, tedy Madeira i Azorské ostrovy, jsou zónami volného obchodu. Zvláště na Madeiře je podnikání velmi výhodné. Až do konce roku 2011 se na Madeiře neplatí žádné daně z příjmů ani z kapitálových zisků. Pro možnost využití zjednodušeného režimu správy DPH plní Madeira často roli obchodního centra pro mezinárodní obchod. Společnost založená na Madeiře může zakoupit zboží v jedné členské zemi a prodat ho v jiné, aniž by platila DPH při nákupu. Zboží přitom neopouští území Evropské unie.
Na Madeiře také neexistuje žádná devizová kontrola, společnosti tak mohou používat libovolnou měnu, vlastnit bankovní účty kdekoliv ve světě a volně převádět kapitál a příjmy. Madeira je také díky portugalským smlouvám o zamezení dvojího zdanění řazena mezi tzv. holdingové ráje.

Podnebí
Podnebí je mírné, subtropické a oceánské, ovlivněné působením teplého Golfského proudu. Ani v zimě zde teplota neklesá pod 20°C, v létě je pak okolo 24°C. Teplota moře se pohybuje od 17°C do 23°C. Deštivých dnů bývá kolem 80 ročně, nejvíc prší v březnu, dubnu a říjnu.

Turismus 
Madeira je především rájem pro vyznavače pěší turistiky. Celé vnitrozemí zaplňují hory a kopce porostlé bujnou vegetací. Velmi populární jsou procházky podél zavlažovacích kanálů. Najdete zde třetihorní pralesy s vodopády a jezírky. Madeira je doslova zeleným ostrovem, je zde velké množství neobvyklých rostlinných druhů. Návštěvníky této velké botanické zahrady Evropy lákají orchideje, magnólie, azalky, strelície a různé kapradiny a stromy. Lesy jsou zde vavřínové, kaštanové nebo borovicové. Místním unikátem jsou tzv. dračí stromy.
Přírodní pláž je na Madeiře pouze jedna, kdo touží po koupání v moři, měl by vyrazit na ostrov Porto Santo, kde je více než 9 km písečných pláží.
Všechny neobydlené ostrovy jsou přírodní rezervací, žijí na nich ptáci a místní nejvzácnější chráněný živočich tuleň středomořský. Mezi Madeirou a skupinou neobydlených ostrůvku Desertas pravidelně táhnou velryby.
Na Madeiře se koná mnoho slavností a festivalů, proslulá je vánoční výzdoba ostrova a silvestrovský ohňostroj, který má být jedním z nejkrásnějších v Evropě. Nejznámějším artiklem je madeira, což je víno s přídavkem pálenky z hroznů, díky zahřátí při dozrávání získává téměř neomezenou trvanlivost. Chuť madeiry se nemění, i když láhev zůstane otevřená třeba i několik měsíců.


Oficiální název:Madeira
Hlavní město:Funchal
Rozloha:797 km2 
Počet obyvatel:253482
Hustota zalidnění:318 lidí na km2
Státní zřízení:autonomní region Portugalska
Časové pásmo:GMT +0, zaveden letní čas
Měna:Euro
Úřední jazyk:portugalština
Národnostní složení:Portugalci
Náboženská příslušnost:římští katolíci
Průmysl:turistický ruch
Zemědělství:pěstování vinné révy, cukrové třtiny a banánů, zahradnictví
Přírodní zdroje:ryby

          
 

Související články:

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.