Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Sněmovna schválila zvýšení místních poplatků

Poslanecká sněmovna včera na své mimořádné 56. schůzi schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích. Novela má obcím umožnit až dvojnásobně zvýšit poplatky za lázeňský a rekreační pobyt a poplatky za vjezd automobilem do vybraných částí měst. Novela bude platit od 1. ledna 2014.

Sněmovnou schválená novela zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, zvyšuje sazbu poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt až na 30 Kč za osobu a za každý započatý den pobytu, není-li tento dnem příchodu. Sazba poplatku za povolení k vjezdu s motorovým vozidlem do vybraných míst bude podle novely činit až 40 Kč za každý započatý den. Obec může po dohodě s poplatníkem stanovit poplatek týdenní, měsíční nebo roční paušální částkou. Maximální výše obou poplatků se zvyšuje na dvojnásobek, dosud byl lázeňský poplatek stanoven až na 15 Kč za den a poplatek za vjezd automobilem činil maximálně 20 Kč za den.
Poplatkům nebudou podléhat nevidomé osoby, které jsou držitelem průkazu ZTP/P, osoby do 18 let a nad 70 let a nezaopatřené děti, kterým náleží přídavek na dítě. Poslanci také schválili návrh rozpočtového výboru, díky kterému nebudou lázeňský poplatek platit pacienti pobývající v lázních na komplexní lázeňské preventivní péči.
Na návrh poslankyně Jany Černochové byl také schválen návrh, kterým se ze zákona o místních poplatcích vypouští snížení poplatku ze psa, jehož držitelem je poživatel invalidního, starobního, vdovského nebo vdoveckého důchodu, který je jeho jediným zdrojem příjmů, anebo poživatel sirotčího důchodu. Výši poplatku ze psa stanovuje obec, zákon udává jeho maximální výši. Dosud byl poplatek pro důchodce omezen zákonem na maximálně 200 Kč za rok. Pokud bude novela schválena Senátem a podepíše ji prezident, budou moci obce i od důchodců vybírat poplatek ze psa až do výše 1500 Kč za kalendářní rok.
Nově bude také upravena odpovědnost za placení místních poplatků nezletilými osobami. Podle přijatého návrhu bude odpovědnost vždy přejímat zákonný zástupce. Opatření má zamezit situacím, kdy po dosažení plnoletosti vymáhal úřad poplatky zpětně po dříve nezletilém.
Upřesněno je také ustanovení o poplatcích za zábor veřejného prostranství při pořádání charitativních akcí. Pořadatelé charitativních akcí zůstanou od poplatku osvobozeni, poplatek jim ale bude odpuštěn až poté, co odvedou výtěžek z akce.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.