Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Informace Ministerstva zahraničních věcí

Již od 12. června 2010 stačí občanům ČR při cestách do Srbska pouze občanský průkaz, a to přesto, že Srbsko není členem EU. Dále Ministerstvo zahraničních věcí upozorňuje občany na možnost registrace při cestách do tzv. rizikových zemí.

Do Srbska bez pasu
Srbská vláda vydala nařízení, podle kterého občané Evropské unie, Islandu, Norska a Švýcarska již nebudou k cestám do této země potřebovat pas. Zatím je jasné, že nové nařízení bude platit minimálně v letních měsících, poté se rozhodne o jeho případném prodloužení. Cestování pouze s občanským průkazem je běžně možné v rámci EU. Bez cestovního pasu lze navštívit také Norsko, Lichtenštejnsko, Island a Švýcarsko, které nejsou členy EU. Srbsko už žádost o vstup do EU podalo a doufá, že se mu do konce tohoto roku podaří získat status kandidáta.
Přes Srbsko každoročně cestují desetitisíce českých turistů na dovolenou do Bulharska nebo Řecka. Do Bulharska se nyní Češi mohou vydat pouze s občanským průkazem, při cestě do Řecka budou i nadále potřebovat cestovní pas, protože cestou se projíždí Makedonií, která vstup na občanský průkaz občanům ČR neumožní.
Ministerstvo zahraničí ale upozorňuje, že občanský průkaz může nahradit cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Děti do 15 let, i když jsou zapsány v občanském průkaze svého rodiče, by měly mít svůj vlastní cestovní doklad.

Registrace na MZV
Dále Ministerstvo zahraničních věcí opakovaně avizuje možnost registrovat se před odjezdem do tzv. rizikových zemí na webových stránkách http://drozd.mzv.cz. Projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD) umožňuje účinně organizovat pomoc registrovaným českým občanům, kteří se při svých cestách ocitnou v nouzi například v důsledku přírodních katastrof nebo sociálních nepokojů. Systém umožňuje rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizím státě nacházejí, a tím jim poskytovat důležité informace nebo je včas varovat před hrozícím nebezpečím. Do kontaktního formuláře je třeba vyplnit informace o cestovateli a spolucestujících rodinných příslušnících, údaje o pobytu v zahraničí a údaje o kontaktní osobě v ČR. Čtyři týdny po plánovaném ukončení cesty jsou údaje z databáze automaticky vymazány. Ministerstvo zahraničních věcí občanům registraci rozhodně doporučuje, přesto je o službu, která funguje již delší dobu, zatím minimální zájem.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.