Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Novela zákona o důchodovém pojištění

Jako první z bloku zákonů zamítnutých Senátem byl na probíhající schůzi Poslanecké sněmovny projednán návrh zákona, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Návrh našel mezi poslanci přesně 101 hlasů potřebných k přehlasování senátního veta a byl schválen v původní verzi. Díky novele, kterou ještě musí podepsat prezident, se v letech 2013 až 2015 budou důchody valorizovat pomaleji než dosud.

Novela zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, byla součástí balíku úsporných opatření, která je podle vlády potřeba uskutečnit v souvislosti se snižováním schodků veřejných rozpočtů v letech 2013 - 2015.
Podle návrhu zákona by se v následujících třech letech měly důchody valorizovat o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Dosud se penze podle § 67 zákona o důchodovém pojištění valorizovaly o celou míru inflace a o třetinu růstu reálných mezd. Úspora se podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) odhaduje přibližně na 48 miliard korun.
Novela by měla začít platit dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů. A protože zvýšení důchodů od ledna 2013 musí být podle § 67 odst. 15 zákona o důchodovém pojištění stanoveno vyhláškou nejpozději do 30. září 2012, počítá se s platností novely zákona také nejpozději do konce září letošního roku. 
Už na začátku legislativního procesu byl odmítnut pozměňovací návrh Michala Babáka (VV), který počítal s tzv. mezigenerační solidaritou. Ta by spočívala v tom, že by si lidé mohli ze svého pojistného, které platí na důchodové pojištění, odečíst částku, kterou by přispívaly rodičům k důchodu. Maximálně by však tato částka činila 1 % základu pojistného. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek pozměňovací návrh ke schválení nedoporučil. Úspora, která by se docílila sníženou valorizací důchodů, by se tímto krokem podle Drábka zcela vymazala.

Autor: Bronislava Herrmannová

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.