Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Senát schválil zákon k přímé volbě prezidenta

Senát včera 18. července 2012 schválil vládní návrh zákona o volbě prezidenta republiky. Volba hlavy státu bude podle předpisu většinová a dvoukolová.

Přímou volbu prezidenta umožnila novela zákona č. 1/1993 Sb., Ústavy České republiky, která vyšla ve Sbírce zákonů 12. března letošního roku pod číslem 71/2012 Sb. (psali jsme v samostatném článku). Podmínkou přímé volby je ale i přijetí prováděcího zákona o volbě prezidenta republiky. Protože se jedná o tzv. volební zákon, musí být přijat Poslaneckou sněmovnou i Senátem ve shodném znění. Sněmovna nemá v tomto případě pravomoc přehlasovat případné senátní veto. A jelikož má v Senátu většinu opozice, musela se koalice na konečné podobě prováděcího zákona o volbě prezidenta republiky dohodnout s opoziční ČSSD. Návrh zákona proto prošel hladce jak v Poslanecké sněmovně, tak v Senátu. 
Volba hlavy státu bude velmi podobná volbám do Senátu, volebním okrskem však bude celá Česká republika. Pokud v prvním kole nedosáhne žádný z kandidátů nadpoloviční většiny hlasů, uskuteční se dva týdny po prvním kole kolo druhé.
Kandidátní listinu bude moci podat nejméně 10 senátorů, nejméně 20 poslanců nebo každý plnoletý občan, jehož petici za zvolení prezidentem podepíše nejméně 50 000 lidí. Ti musí na petici uvést kromě podpisu své jméno, datum narození a adresu trvalého pobytu. Ministerstvo vnitra ověří správnost údajů na peticích namátkově na náhodně vybraném vzorku údajů u 8 500 občanů podepsaných na každé petici. Kandidátní listina musí být předložena nejpozději 66 dní před začátkem voleb, kandidát k ní musí připojit prohlášení, že s nominací souhlasí.
Návrh zákona určuje také finanční limity na kampaně. V prvním kole budou moci kandidáti utratit na volební kampaně maximálně 40 milionů korun, v případném druhém kole budou moci utratit dalších 10 milionů korun. Celé účetnictví, které se týká propagace na volby, budou muset kandidáti zveřejnit do dvou měsíců od voleb na internetu a poskytnout mandátovému a imunitnímu výbory Sněmovny.
Volby se musí uskutečnit mezi 60. a 30. dnem před koncem mandátu dosavadní hlavy státu. Současnému prezidentovi Václavu Klausovi vyprší mandát 7. března 2013, první přímá volba prezidenta by se tedy měla konat v termínu od 7. ledna do 5. února roku 2013. Přesné datum má stanovit předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) do 90 dní před jejím konáním. 

Autor: Bronislava Herrmannová

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.