Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Konec monopolu České pošty

Poslanecká sněmovna včera přehlasovala veto Senátu a opakovaně schválila novelu zákona č. 29/2000 Sb., o poštovních službách. Česká republika tím plní požadavek Evropské unie na liberalizaci poštovního trhu. EU požaduje, aby byl poštovní trh plně konkurenční a nebyli zvýhodňováni státem vlastnění operátoři, jakým je v ČR Česká pošta. Česká republika nyní využívá dvouleté výjimky, monopol České pošty však k 1. 1. 2013 skončí.

Senát novelu zamítl, protože především někteří levicově orientovaní senátoři měli obavy z rušení poboček České pošty na venkově. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) ale uvedl, že poštovní trh je už nyní ze dvou třetin liberalizován a odstranění posledních zbytků monopolu České pošty k ohrožení dostupnosti poštovních služeb nepovede. Připomněl také, že kvůli poštovní směrnici EU č. 97/67/ES je třeba novelu přijmout do konce letošního roku. V současné době má díky výjimce povolené Evropskou unií Česká pošta monopol pro listovní zásilky do 50 gramů v ceně do 18,- Kč, o ten však díky schválené novele od příštího roku přijde, protože přeprava těchto zásilek bude umožněna i konkurenci. 
Evropská směrnice č. 97/67/ES ale počítá s tzv. univerzální službou, což je soubor základních listovních služeb, které je svému občanovi povinen garantovat stát za dostupnou cenu. Jde vlastně o sociální službu, která má občanům zajistit korespondenci s veřejnou správou a dalšími úřady. Má jít o obyčejnou a doporučenou zásilku, obyčejnou a doporučenou slepeckou zásilku, cenné psaní a balík a poštovní poukázku. Schválená novela reaguje na evropskou směrnici zavedením pojmu základní služby. Ty musí být poskytovány trvale na celém území České republiky, ve stanovené kvalitě, která je v souladu s potřebami veřejnosti, a za dostupné ceny umožňující využívání základních služeb v rozsahu odpovídajícím běžné potřebě osob. Protože ale při státem garantovaných cenách budou tyto služby mimo velká města ztrátové, budou dotovány ze speciálního fondu, do kterého budou přispívat všichni, tedy i konkurenční, operátoři. Do roku 2017 bude základní služby poskytovat Česká pošta, poté bude ve veřejné soutěži vybrán její případný nástupce.
Novelu zákona č. 29/2000 Sb., o poštovních službách, nyní dostane k podpisu prezident republiky, platit by měla od 1. ledna 2013.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.