Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zámořská území Evropské unie - Azorské ostrovy

Azorské ostrovy leží v Atlantickém oceánu asi 1500 km západně od Portugalska a jsou jeho autonomní součástí. Jméno dostaly podle jestřába (açor), který ale na ostrově nikdy nežil. První objevitelé si ho zřejmě spletli s některým zdejším druhem káněte nebo s mořským orlem. I v češtině byly Azory dříve nazývány Jestřábími ostrovy. Podle jiné teorie název vznikl z portugalského azures, tedy modrý. Azory jsou považovány za turistický ráj, ale nejsou turisty přeplněné. Ostrovy jsou opředeny legendami, podle nichž mají být pozůstatkem bájné Atlantidy. Souostroví tvoří 9 ostrovů sopečného původu.

Historie a administrativní uspořádání
Ostrovy znali již starověcí Féničané, později ve 14. století se objevovaly na mapách Janovanů. V polovině 15. století je ještě neobydlené obsadili Portugalci. Ostrovy se staly důležitým navigačním a zásobovacím bodem pro mořeplavce. Protože k ostrovům připlouvalo mnoho obchodních lodí, lákaly také piráty. Na mořském dně v blízkosti ostrovů je dodnes mnoho vraků, které přitahují především potápěče. V obou světových válkách využívaly ostrovy USA a Británie jako vojenské základny. V roce 1980 se Azorské ostrovy staly plně autonomní oblastí Portugalska.
Devět ostrovů se geograficky dělí do tří skupin. Na východě leží Santa Maria a Sao Miguel s hlavním městem Ponta Delgada. Centrální skupinu tvoří pět ostrovů - Faial, Terceira, Sao Jorge, Graciosa a Pico, třetí skupinu pak pouze dva odlehlé ostrovy Flores a Corvo. Azory mají vlastní vládu i parlament. Vzhledem k tomu, že Azory jsou plnohodnotnou součástí Evropské unie, nepotřebují zde čeští občané žádná víza. Jako doklad postačí občanský průkaz nebo cestovní pas. 

Podnebí
Podnebí je mírné, ovlivněné Golfským proudem. Nedochází zde k žádným velkým teplotním výkyvům. V zimě se průměrné teploty pohybují okolo 15°C a v létě okolo 25°C. Moře má přibližně stejnou teplotu jako vzduch, v zimě asi 16°C a v létě od 22°C do 26°C. Nejchladnějšími měsíci jsou leden a únor, nejtepleji je v srpnu. Deštivých dnů je minimum.

9 ostrovů
ostrovhlavní centrastručný popis
CorvoVila Nova do CorvoNejmenší ostrov s obrovským sopečným kráterem Caldeirăo, ve kterém jsou dvě jezírka s malými ostrůvky. Nemá žádný přírodní přístav a v zimě je spojení s ostatními ostrovy problematické.
FaialHortaJe znám jako modrý ostrov díky květinám, které modře kvetou po celé léto. Je zde kotviště zaoceánských jachet, muzeum sakrálního umění, kostel a několik zajímavých kaplí.  Dále je zde sopka, přírodní rezervace, jeskyně a termální lázně. Ostrov má mezinárodní letiště.
FloresSanta Cruz a LajesNejzápadnější ostrov je nazýván Ostrovem květin. Ve vnitrozemí je sedm jezírek a kráter posetý hortenziemi. Barokní kostel, panské domy a etnografické muzeum.
GraciosaSanta Cruz da GraciosaNejsevernější ostrov se spoustou malých bílých větrných mlýnů. Vulkán Furna de Enxofre, etnografické muzeum s expozicí zaměřenou na lov velryb a starobylé uličky hlavního města stojí za návštěvu.
PicoMadalenaOstrov pojmenovaný po sopečnému kuželu, který je vysoký 2351 metrů a je nejvyšší horou Portugalska, v zimě bývá vrchol dokonce zasněžený. Vinohradnická oblast na lávových polích je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.
Santa MariaVila do PortoOstrov s překrásnými plážemi s bílým pískem je paradoxně turisty nejméně navštěvovaný, má nejteplejší podnebí a ideální podmínky pro vodní sporty.
Sao JorgeVelas a CalhetaOstrov je jedna velká nedávno vyhaslá sopka a nemá písečné pláže. Nachází se zde rybářský přístav, zajímavostí je podmořská jeskyně s jezerem.
Sao MiguelPonta DelgadaNejvětší a nejosídlenější ze všech Azorských ostrovů. Ponta Delgada je hlavním městem Azor, sídlí zde vláda a univerzita. Řada památek a několik vulkánů se sopečnými jezery a termálními prameny, jediné evropské čajové plantáže. Ostrov je nazýván zeleným, protože je plný zeleně i v zimních měsících.
TerceiraAngra do HeroísmoHospodářsky nejvýznamnější ostrov s důležitými přístavy. Nejvíce historických památek a muzeum vína, historické centrum je světovým kulturním dědictvím. Největší sopečný kráter na Azorech, jeskyně.

Turismus
Azorské ostrovy jsou proslulé především nádhernou přírodou. Jsou považovány za turistický ráj, a přesto nejsou turisty přeplněny. Všechny ostrovy jsou sopečného původu a na všech se nacházejí krátery a strmé skály. Pláží zde není mnoho, ale dají se tu nalézt s černým i s bílým pískem. Pláže jsou nádherné, čisté a skutečně téměř prázdné. Na vysokých kopcích jsou spousty malých políček a pastvin. Ve městech je mnoho kulturních památek a romantických starobylých uliček.
Na ostrovech se nacházejí desítky přírodních rezervací s bujnou vegetací, je zde více než 60 druhů endemických rostlin. Původní fauna na ostrovech byla poměrně chudá, prakticky zde žili pouze ptáci. Ostatní drobné živočichy jako např. králíky a ježky sem dovezli námořníci. Nevyskytuje se zde žádný obtížný hmyz a nebezpeční živočichové, např. zde nežijí hadi. Jde o světové unikum, a proto je na ostrovy přísně zakázáno vozit jakákoliv zvířata nebo rostliny. Velkým lákadlem pro turisty je pozorování delfínů a velryb.
Azory jsou bezpečnou turistickou destinací, zdravotní péče je na vysoké úrovni, na každém z ostrovů je nemocnice. Nevyžaduje se žádné zvláštní očkování. Specialitou je místní víno, obyvatelstvo je pohostinné a přátelské. Zachovávají se zde staré lidové křesťanské tradice a zvyky.

Oficiální název:Azory
Hlavní město:Ponta Delgada
Rozloha:2333 km2 
Počet obyvatel:244006
Hustota zalidnění:105 lidí na km2
Státní zřízení:autonomní region Portugalska
Časové pásmo:-1 hod. GMT
Měna:Euro
Úřední jazyk:portugalština
Národnostní složení:99 % Portugalci
Náboženská příslušnost:94 % římští katolíci
Průmysl:turistický ruch
Zemědělství:pěstování vinné révy, ovoce, zeleniny, čaje a tabáku, výroba sýrů
Přírodní zdroje:ryby

    
 

Související články:

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.