Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Druhý pilíř důchodové reformy

Už jen do konce tohoto týdne mají lidé starší 35 let možnost vstoupit do druhého pilíře důchodové reformy. Podle původních předpokladů mělo smlouvu do konce června uzavřít až půl milionu lidí, nakonec jich ale nebude zřejmě ani 50 tisíc. Vláda a Ministerstvo financí chystají několik změn v systému druhého pilíře, které mají zmírnit neúspěch důchodové reformy.

Druhý pilíř počítá s převodem financí ze státního důchodového systému na individuální účty u soukromých penzijních fondů. Lidé se mohou rozhodnout, zda vyvedou tři procenta ze svého sociálního pojištění na individuální účet u všeobecného, konzervativního, vyváženého nebo dynamického fondu. Podmínkou však je, aby z vlastních peněz přidali ještě dodatečnou platbu ve výši dvou procentních bodů ze své hrubé mzdy. Další jeden procentní bod pak lidé mohou dobrovolně posílat ve prospěch svých rodičů. Naspořené peníze bude možné v rámci dědického řízení převádět na individuální účty dědiců. Účastník druhého pilíře bude pak pobírat od státu mírně nižší penzi, což má být kompenzováno právě výplatou naspořených peněz. Systém začal fungovat od 1. 1. 2013 a půl roku po jeho spuštění se pro vstup do něj mohou rozhodnout všichni občané starší 18 let. Po 1. červenci letošního roku už tuto možnost budou mít pouze občané do dosažení věku 35 let. Rozhodnutí je konečné a podle současného znění zákona již nebude možné ze systému vystoupit.
Lidé starší 35 let se tedy mohou rozhodovat už jen do konce tohoto týdne, ti mladší pak právě do svých 35. narozenin. Díky extrémně nízkému zájmu o druhý pilíř, se však už teď plánují legislativní změny, mezi kterými má být právě znovuotevření systému pro občany starší 35 let nebo možnost ze systému po pěti letech vystoupit. Více o plánovaných změnách najdete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí nebo Ministerstva financí. Opozice ale upozorňuje, že pokud vyhraje volby, má v plánu celý druhý pilíř zrušit a naspořené finance účastníků převést do třetího pilíře.

Tři pilíře důchodové reformy
První pilířDruhý pilířTřetí pilíř
sociální pojištění
*
průběžný systém, přispívám na současné důchody
penzijní fondy
*
individuální účty, přispívám na svůj budoucí důchod
individuální pojištění a spoření
*
vlastní způsob zabezpečení na stáří
upravuje novela č. 220/2011 Sb.,
kterou se mění zákon č. 155/1995 Sb.,
o důchodovém pojištění
upravuje zákon č. 426/2011 Sb.,
o důchodovém spoření
upravuje zákon č. 427/2011 Sb.,
o doplňkovém penzijním spoření
Shrnutí informací o druhém pilíři důchodové reformy je zveřejněno na www.mpsv.cz.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.