Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Nižší mateřská za červen

Letošní rok si maminky na mateřské dovolené zřejmě nemohou být jisté vůbec ničím. Výše mateřské jim byla od 1. ledna 2010 snížena o několik tisíc korun tzv. Janotovým balíčkem, poté Sněmovna po sérii obstrukcí odhlasovala její zvýšení na původní úroveň. S touto změnou ale nesouhlasil Senát a novelu vrátil Sněmovně zpět. Poslanci tedy hlasovali o zvýšení mateřské podruhé a maminky si mohly oddechnout, když bylo senátní veto přehlasováno a novela putovala na hrad. Jenže prezident Václav Klaus musel dostát svému slovu, že nepodepíše žádný zákon, který by zvýšil schodek rozpočtu, a tak byl osud mateřské opět nejistý. Blížily se volby a vůbec nebylo jasné, zda Sněmovna stihne novelu schválit i potřetí. Ale protože ČSSD v tomto prorodinném opatření podporovali komunisté i lidovci, byl zákon na poslední chvíli skutečně schválen a následně i vyhlášen. To by mohl být pro maminky čekající na peníze šťastný konec, jenže není. Do novely se totiž vloudila chybička a navíc doplatky za první část roku bude ČSSZ vyplácet až od října.

O peripetiích kolem zvýšení mateřské a ošetřovného jsme podrobně psali v tomto článku. Novela zvyšující mateřskou na loňskou úroveň a zaručující zpětné vyplacení částky, o kterou maminky přišly díky Janotově balíčku, nakonec vyšla ve Sbírce zákonů pod číslem 166/2010 Sb. A právě kvůli zdlouhavému legislativnímu procesu začala platit až od 1. června 2010.
Maminkám, které nastoupily na mateřskou dovolenou až po 1. červnu 2010 se tedy začal příspěvek vyplácet už podle zákona upraveného novelou č. 166/2010 Sb. Dostaly tedy rovnou vyšší částku - stejnou, jaká se vyplácela ještě před snížením mateřské.
Problém vznikl u rodičů, kteří mateřskou pobírali již před vstupem novely v platnost, tedy před 1. červnem 2010. Těm totiž podle prvního ze dvou přechodných ustanovení vzniká nárok na tuto vyšší částku až od následujícího kalendářního měsíce, tedy od července 2010. Za červen tedy obdrží ještě sníženou částku a to přesto, že doplatek rozdílu dostanou pouze za období od ledna do května roku 2010. Maminky, které nastoupily na mateřskou dřív než 1. 6. 2010, tak za červen dostanou sníženou mateřskou a za tento jeden měsíc jim nebude doplacen žádný rozdíl.
Česká správa sociálního zabezpečení oznámila, že ani o zvýšení dávky ani o doplatek za období od ledna do května 2010 se nemusí žádat. Klienti vše obdrží automaticky. Méně příznivou zprávou je fakt, že doplatky začnou příslušné správy sociálního zabezpečení vyplácet až od října 2010.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.