Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Nebezpečná pyrotechnika bude dostupnější

Pyrotechnika s vyšším obsahem výbušné směsi, která se dosud prodávala pouze osobám s osvědčením od báňského úřadu, je od dnešního dne volně prodejná. Novela zákona zavádí nové kategorie nebezpečnosti, čímž dojde ke sjednocení s předpisy EU.

Novela č. 148/2010 Sb., kterou se mění zákon č. 156/2000 Sb., o ověřování střelných zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů, byla sice přijata už v dubnu, platí však od dnešního dne, tedy od 1. července 2010.
Zábavní pyrotechnika bude rozdělena celkem do čtyř kategorií. Ty nejméně nebezpečné výrobky si budou moci koupit již mladiství od 15 let, silnější pyrotechniku zařazenou do druhé kategorie pak lidé od 18 let. Do 3. kategorie budou nyní patřit i výrobky, které dosud nebyly volně dostupné. Výrobky, ve kterých tak může být i desetkrát více výbušné směsi než dosud, se budou prodávat osobám od 21 let. Pro poslední kategorii již bude vyžadována odborná způsobilost doložená osvědčením od obvodního báňského úřadu.
Z důvodu zvýšení bezpečnosti budou ale muset mít všechny výrobky zábavní pyrotechniky ve všech nových kategoriích evropský certifikát. Výjimku zatím dostala pyrotechnika vyrobená před červencem 2010. Tyto starší výrobky zařazené do tříd I a II se mohou prodávat nejdéle do 3. července 2013 a výrobky tříd III a IV maximálně do 3. července 2016.
Technické požadavky na pyrotechnické výrobky podle evropských předpisů byly vydány v novém nařízení vlády č. 208/2010 Sb.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.