Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zámořská území Evropské unie - Francouzská Guyana

Posledním ze čtyř francouzských zámořských departementů je Francouzská Guyana, svou rozlohou je největším francouzským departementem a také jediným územím EU na jihoamerickém kontinentu. Guyana leží na pobřeží Atlantického oceánu poblíž rovníku na severovýchodě jižní Ameriky. Sousedí se Surinamem a Brazílií. Více než 95 % území tvoří rovníkový prales, obyvatelstvo je soustředěno na pobřeží.

V minulosti bylo Guyanou nazýváno veliké území ohraničené na jihu Amazonkou a na jihu řekou Orinoko. Dnes je toto území rozděleno na tři části. Francouzský departement je označován jako Francouzská Guyana, aby se nepletl s dnes již nezávislou bývalou britskou kolonií Guyana. Třetí část území tvoří dnešní Surinam, bývalá holandská kolonie. Ve Francii se ale přívlastek "Francouzská" nepoužívá a oficiální název regionu je pouze Guyane. V letech 1854 až 1936 byla Francouzská Guyana podle původního rozhodnutí císaře Napoleona III. oficiální trestaneckou kolonií pro těžké zločince. Nejtvrdší věznice se nacházely na Ďábelských ostrovech asi 15 km od pobřeží, útěk z nich byl prakticky nemožný. Poslední vězni byli z Guyany repatriováni až v roce 1954. Jeden z vězňů Henri Charriére (1906 – 1973) napsal o svém osudu knihu Motýlek, která byla později úspěšně zfilmována.

Tak jako v ostatních francouzských zámořských departementech je i na Guyaně jako měna používáno euro. Na Guyaně neexistuje DPH, ale je nahrazena jednotným 16 % poplatkem za dovoz zboží z pevniny. Při příjezdu je třeba deklarovat přivážené zboží a zaplatit poplatek. Neplatí se za zboží, jehož hodnota nepřekročí pro cestující z EU 880 eur, pro cestující z ostatních destinací 175 eur. Občané Evropské unie nepotřebují žádná víza, ale pouze platný cestovní doklad. Povinné je očkování proti žluté zimnici. Doporučeno je očkování proti hepatitidě typu A a B a při pobytu mimo lokalitu Saint - Lauren i profylaxe antimalariky.
Letos v lednu se obyvatelé vyslovili pro zachování stávajícího stavu a zamítli návrh na větší autonomii. Země je hospodářsky velmi závislá na Francii. Neexistuje zde prakticky žádný průmysl, tři čtvrtiny exportu tvoří rybářské úlovky. Poslední dobou vzrůstá význam turistického ruchu. Železnice zde neexistuje a jediná "asfaltová" silnice vede po pobřeží. Pro cesty do vnitrozemí je nejlepší využít řeky. 

Podnebí je zde rovníkové tropické, horké a velmi vlhké. Výkyvy teplot jsou minimální a průměrná teplota se pohybuje se kolem 27°C. Období dešťů trvá od prosince až do července s krátkou přestávkou v březnu. V jakémkoliv ročním období je ale největším problémem velmi vysoká vlhkost, před kterou je třeba chránit nejen veškerou elektroniku, ale třeba i doklady.
Ubytování a zdravotní péče ve městech na pobřeží je na evropské úrovni. Pláže jsou velmi hezké, ale z hlediska turistického zájmu jsou poněkud zastíněny atraktivnějšími letovisky Karibiku. Rozlehlý rovníkový prales, jehož součástí je národní park a 6 přírodních rezervací, je jedním z nejbohatších a nejméně ekologicky poškozených tropických pralesů na světě. Je velmi bohatý na živočišné i rostlinné druhy. Častým cílem návštěvníků Guyany je také kosmodrom ve městě Kourou, ze kterého startují rakety Evropské vesmírné agentury.

Oficiální název:Guyane
Hlavní město:Cayenne
Rozloha:83534 km2 
Počet obyvatel:157000
Hustota zalidnění:2,1 lidí na km2
Státní zřízení:francouzský zámořský departement
Časové pásmo:v zimě GMT -4 hod., v létě GMT -5 hod.
Měna:Euro
Úřední jazyk:francouzština
Národnostní složení:černoši a mulati (66%), běloši (12%), Indové, Číňané a Indiáni (12%)
Náboženská příslušnost:římští katolíci
Průmysl:zpracování zemědělských plodin
Zemědělství:pěstování rýže, manioku, banánů, citrusů, kávy
Přírodní zdroje:dřevo, zlato, bauxit

          

 

Související články:

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.