Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Vláda schválila změny v zařazení státních zaměstnanců do platových tříd

Vláda na svém pravidelném pondělním zasedání schválila nové nařízení vlády o katalogu prací ve veřejných službách a správě. Některým pracovníkům se tak změní rozsah zařazení do platových tříd, do katalogu jsou zařazeny i nové profese. Předpis vstupuje v platnost 1. října 2010.

Zařazení prací ve veřejných službách a správě do platových tříd stanoví podle § 123 odst. 6 písm. b) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, vláda nařízením. V současné době platí nařízení vlády č. 137/2009 Sb. Toto nařízení se od 1. října 2010, kdy vstupuje v platnost nový předpis, zrušuje. 
Nové nařízení vlády připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí zejména kvůli změnám, které s sebou přináší elektronizace veřejné správy, nové práce prováděné v dopravně správních agendách, v oblasti občanských a cestovních dokladů, živnostenského podnikání, ale i čerpání prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie. 
Navržené změny také souvisí se zvyšováním kvalifikační náročnosti prací. Nejvýrazněji se tento faktor projevil v  oblasti zdravotnických povolání, kde se změny v zařazení do platových tříd projevily nejvíce. 
Do katalogu byly také zařazeny některé nové profese, ve většině případů jde však jenom o vyčlenění vybraných prací ze stávajících povolání. Například povolání porodní asistentky, jejíž platové rozmezí bude mít rozsah devět až dvanáct tříd, se vyčlenilo z povolání všeobecné sestry. Mezi nově zařazené práce patří například povolání kaplana, práce vychovatele ve vězeňské službě nebo práce referenta fondů Evropské unie.
Text nového nařízení vlády najdete zde.

Autor: Bronislava Herrmannová

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.