Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Demise vlády

V souvislosti s aktuálním děním na české politické scéně přinášíme informaci, jak je demise vlády upravena v legislativě. V historii samostatné České republiky jde již o šestý případ, kdy vláda končí předčasně, tedy ještě před koncem svého volebního období.

Demise vlády
Demisi vláda podává podle článku 73 zákona č. 1/1993 Sb., Ústavy České republiky. Demisi podává předseda vlády do rukou prezidenta republiky. Pokud odstupují jednotliví ministři, podávají demisi vždy prostřednictvím předsedy vlády. Pokud podá demisi premiér, jedná se automaticky o demisi celé vlády. Obvykle vláda podává demisi po volbách nebo pokud nedostala důvěru Poslanecké sněmovny, případně pokud vládě byla Poslaneckou sněmovnou vyslovena nedůvěra. Ve všech těchto případech prezident demisi vlády musí přijmout, dokonce pokud vláda demisi nepodá, prezident ji sám odvolá.
Jiná situace ale nastává ve chvíli, kdy vláda podává demisi z jiného než Ústavou daného důvodu, jako například v těchto dnech. V tomto případě je povinnost prezidenta republiky demisi přijmout sporná a podle výkladu některých právníků ji přijmout nemusí.

Nová vláda
Po přijetí demise vlády může prezident podle čl. 62 Ústavy do doby, než jmenuje novou vládu, pověřit stávající vládu prozatímním vykonáváním funkcí. Prezident po přijetí demise jmenuje předsedu vlády, kterého pověří sestavením nové vlády. K tomuto kroku ovšem není stanovena žádná pevná lhůta, do kdy tak prezident musí učinit. Následně na návrh nového premiéra prezident jmenuje jednotlivé ministry a pověřuje je řízením ministerstev. Do 30 dnů po jmenování prezidentem musí nová vláda požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru. K tomu potřebuje nadpoloviční většinu poslanců přítomných ve Sněmovně. Pokud vláda důvěru nezíská, jmenuje prezident nového premiéra a na jeho návrh nové ministry. Celý proces se tak opakuje a nová vláda musí opět do 30 dnů požádat v Poslanecké sněmovně o důvěru. Pokud ani druhý pokus není úspěšný a vláda důvěru nezíská, jmenuje prezident předsedu vlády tentokrát na návrh předsedy či předsedkyně Poslanecké sněmovny. Pokud ani třetí vláda nezíská důvěru poslanců, může prezident Sněmovnu rozpustit a do 60 dnů vyhlásit nové volby. Pokud by se Sněmovna chtěla rozpustit sama a vyřešit tak vládní krizi, musí pro tuto variantu podle čl. 35 Ústavy zvednout ruku třípětinová většina, tedy nejméně 120 poslanců. Poslaneckou sněmovnu nelze rozpustit tři měsíce před skončením volebního období.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.