Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zámořská území Evropské unie - Réunion

Dnes vám představíme již třetí ze čtyř francouzských zámořských departementů vulkanický ostrov Réunion nacházející se v Indickém oceánu. Leží asi 700 km východně od Madagaskaru a 200 km na jihozápad od ostrova Mauricius. Návštěvníkům ostrov nabídne bílé i černé pláže a azurové moře s velkými vlnami a korálovými útesy. Jsou zde vysoké hory sopečného původu a nachází se zde jedna z nejaktivnějších sopek na světě.

Ostrov byl až do poloviny 17. století neobydlený. Francie ostrov formálně zabrala již v roce 1638, ale osidlovat jej začala o něco později. Postupně Francii patřila i většina ostatních ostrovů v západní části Indického oceánu včetně Seychel a Mauritia. Po skončení napoleonských válek ale Francie všechny tyto ostrovy ztratila s výjimkou Réunionu. Ten se v roce 1946 oficiálně stal zámořským departementem a od roku 2003 má i statut zámořského kraje (regionu) Francie. Patří tedy do evropské unie a jako měnu používá euro. Zajímavostí je, že díky časovému posunu to byli právě obyvatelé Réunionu, kteří 1. 1. 1999 začali používat euro jako první na světě. Dění na ostrově má na starosti francouzský ministr pro zámořské departmenty. Občané ostrova jsou ve francouzském parlamentu zastoupeni pěti poslanci a třemi senátory.
K cestě na Réunion stačí státním příslušníkům Evropské unie platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Dovoz a vývoz rostlin, korálů a živých korýšů je zakázán, pro zvířata platí specifická pravidla. Zdravotní péče je srovnatelná s metropolitní francií, malárie se na ostrově již po desetiletí nevyskytuje. Není třeba žádného zvláštního očkování, pouze se doporučuje individuální prevence proti komárům. Přestože ostrov leží na opačné polokouli, fungují zde veškeré západoevropské standardy. Je zde poměrně hustá síť obchodů a domluvíte se zde povětšinou i anglicky.

Podnebí je tropické a mění se v období cyklonů a podle nadmořské výšky. Přesto se dá říct, že na ostrově panuje věčné léto. Rok je rozdělen na dvě sezóny. Od listopadu do dubna je horké a vlhké léto, teploty se pohybují kolem 29°C. Od května do října probíhá chladnější a suchá zima s teplotami okolo 25°C. Průměrná teplota vody se pohybuje mezi 20°C  až 26°C. Nejdeštivější období s výskytem cyklonů nastává vždy v prvním čtvrtletí roku.
Největší turistickou atrakcí ostrova je bezesporu aktivní vulkán v centrální části ostrova. V horách leží vrcholy vysoké až 3000 metrů, železná lávová pole i ledovcové kotle s bujnou vegetací. Podél pobřeží jsou nádherné pláže a několikakilometrové pásy korálových útesů. Symbolem ostrova je místní atraktivní plodina - vanilka.

Oficiální název:Departement Réunion
Hlavní město:Saint Denis
Rozloha:2517 km2 
Počet obyvatel:755171
Hustota zalidnění:287 lidí na km2
Státní zřízení:francouzský zámořský departement
Časové pásmo:v zimě GMT +3 hod., v létě GMT +2 hod.
Měna:Euro
Úřední jazyk:francouzština
Národnostní složení:Kreolové 40%, Francouzi 35%, Indové 20%, Malajci, Číňané, Pákistánci
Náboženská příslušnost:římští katolíci 90%
Průmysl:cestovní ruch
Zemědělství:pěstování cukrové třtiny
Přírodní zdroje:ryby

          
 

Související články:

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.