Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zámořská území Evropské unie - Martinik

Ostrov Martinik (fr. Martinique) je jedním ze čtyř francouzských zámořských departementů. Stejně jako Guadelup patří do souostroví Malé Antily v Karibiku. Francouzský vliv je zde ještě znatelnější než na Guadelupu. Jsou tu větší městečka, vyšší domy a lepší silnice. Turistům nabízí evropské standardy, nádherné pláže s bílým i černým pískem, plantáže plné ovoce, tropický deštný prales i mohutnou činnou sopku.

První Evropané, kteří vstoupili na Martinik, byli v roce 1502 námořníci Kryštofa Kolumba. V roce 1635 se na ostrově vylodili francouzští zemědělci a ostrov postupně osídlili. Protože půda byla velmi úrodná, byli sem brzy dovezeni otroci z Afriky, jako pracovní síly k jejímu obdělávání. A právě potomci těchto otroků dnes tvoří většinu obyvatelstva Martiniku. Na přelomu 18. a 19. století byl ostrov okupován Brity. V roce 1815 byl opět předán Francii a v roce 1848 i zde bylo zrušeno otroctví. Tehdejší francouzský ministr Victor Schoelcher je za to na Martiniku dodnes oslavován. Smutným datem v historii ostrova je 8. květen 1902, kdy vybuchla dodnes činná sopka Mont Peleé. Výbuch zničil celé hlavní město Saint Pierre a zabil téměř 30 tisíc obyvatel. Novým hlavním městem byl zvolen přístav Fort-de-France. V roce 1946 byl Martinik oficiálně uznán zámořským departementem Francie a při reformě francouzské ústavy v roce 2003 mu byl přiznán i statut zámořského kraje (regionu).
V lednu letošního roku proběhla na Martiniku dvě referenda. V prvním z nich voliči zamítli návrh na větší autonomii. Jako důvody byly uvedeny nedůvěra v místní politickou reprezentaci a zájem na zachování výhod francouzského sociálního systému. V druhém referendu pak občané rozhodli o vytvoření místní správy, která sloučí dosavadní dvě správní struktury departementu a regionu. Francouzská ministryně pro zámořská území nyní vytvoří návrh, o kterém se bude rozhodovat pravděpodobně příští rok v dalším referendu.

Stejně jako ostatní francouzské regiony patří Martinik do Evropské unie, jako měnu používá euro a jsou zde aplikovány francouzské zákony. Jak jsme již psali v článku o Guadelupu, je možné i na Martinik cestovat pouze s platným občanským průkazem, ale doporučuje se cestovní pas. Bez pasu se například nemůžete vydat na zajímavé výlety mimo ostrov. Pro pobyt do 90 dnů není třeba vízum. I zde platí zákaz vývozu vegetace. Běžné předměty se neproclívají. Není třeba žádného zvláštního očkování, ale vyskytují se zde komáři, kteří jsou nositeli viru tropické chřipky "dengue".
Podnebí je zde mírné tropické, podobně jako na Guadelupu. I zde se střídá období sucha a období dešťů a často tu vanou vlhké pasátní mořské větry. V hlavním městě Fort-de-France je moderně vybavené letiště s denním spojením s Paříží. Zdravotnictví je na vysoké úrovni.
Specialitou je místní rum, který patří k nejkvalitnějším na světě a byla mu udělena francouzská ochranná známka. Nevyrábí se z třtinové melasy, ale z čerstvé třtinové šťávy. Většina produkce se spotřebuje přímo na ostrově.

Oficiální název:Departement Martinik
Hlavní město:Fort-de-France
Rozloha:1100 km2
Počet obyvatel:432 900
Hustota zalidnění:345 lidí na km2
Státní zřízení:francouzský zámořský departement
Časové pásmo:v zimě GMT -5 hod., v létě GMT -6 hod.
Měna:Euro
Úřední jazyk:francouzština
Národnostní složení:Afričtí míšenci 90%, Číňané 5%, ostatní 5%
Náboženská příslušnost:římští katolíci 85%, protestanti 10,5%, muslimové 0,5%, hinduisti 0,5%, ostatní 3,5%
Průmysl:cestovní ruch
Zemědělství:pěstování kakaovníku, bavlníku, cukrové třtiny, ananasovníku, banánovníku
Přírodní zdroje:dřevo

          
 

Související články:

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.