Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zámořská území Evropské unie - Guadelup

Prvním zámořským územím EU, které vám představíme, je francouzský Guadelup (fr. Guadeloupe). Je součástí souostroví Malé Antily v Karibském moři a nachází se asi 600 km severně od pobřeží Jižní Ameriky a 600 km východně od Dominikánské republiky. Guadelup je dvojostrov, který tvoří dva ostrovy Basse Terre a Grande Terre spojené úzkou šíjí. Jde o turisty vyhledávanou destinaci, Guadelup bývá označován jako jeden z tropických rájů. Je zde plno překrásných pláží a moře má čistě azurovou barvu.

Francouzskou kolonií se Guadelup stal v roce 1635 a od té doby byl s výjimkou krátkých období britské a švédské okupace pod její správou. V roce 1797 se stal francouzským departementem. V roce 1946 byl Guadelup do francouzského práva oficiálně začleněn jako zámořský departement a v roce 2003 při reformě francouzské ústavy mu byl přiznán i statut zámořského kraje (regionu). V rámci Francie tak patří do Evropské unie.
Pro české občany stejně jako při cestě do Francie neexistuje vízová povinnost pro cesty kratší než 90 dní. Teoreticky lze pro cestu na Guadelup použít pouze platný občanský průkaz, doporučuje se však raději cestovní pas, protože v této oblasti se lze velmi snadno ocitnout mimo území EU a poté mohou nastat potíže s legitimováním.
Běžné předměty pro osobní potřebu nepodléhají žádnému proclení, při dovozu některých specifických předmětů, jako např. zbraní, je třeba se řídit francouzskými zákony. Je zakázán jakýkoliv vývoz vegetace s výjimkou řezaných květin oficiálně zakoupených v květinářství. Běžná infrastruktura a zdravotní péče je srovnatelná s Francií. Většina bank akceptuje mezinárodní platební karty. Denně od 12 do 14 hodin nastává pravidelná polední siesta a chod ostrova je utlumen. U občanů z EU není požadováno žádné zvláštní očkování. Smutnou skvrnou na tomto tropickém ráji je nejvyšší výskyt AIDS mezi všemi francouzskými departementy.

Podnebí je zde mírné tropické. Střídají se tu dvě roční období. Od února do června je období sucha, kdy teploty vzduchu i moře dosahují 23°C až 25°C. Od července do ledna nastává teplejší období dešťů, teplota vzduchu bývá kolem 32°C a teplota vody se často také blíží 30°C. Po celý rok zde vanou mírné osvěžující pasáty. Návštěvu ostrova je možné doporučit v kteroukoliv roční dobu, protože každá část sezóny zde má vlastní kouzlo.

Oficiální název:Departement Guadeloupe
Hlavní město:Basse-Terre
Rozloha:1780 km2
Počet obyvatel:440189
Hustota zalidnění:242 lidí na km2
Státní zřízení:francouzský zámořský departement
Časové pásmo:v zimě GMT -5 hod., v létě GMT -6 hod.
Měna:Euro
Úřední jazyk:francouzština
Národnostní složení:černoši a mulati (90%), běloši (5%), Indové, Libanonci, Číňané (5%)
Náboženská příslušnost:protestanti 0%, hinduisté 0%, římští katolíci 95%
Průmysl:chemický, spotřební, textilní, cestovní ruch
Zemědělství:pěstování cukrové třtiny, banánovníku, ananasovníku, kávovníku, vanilkovníku, chov skotu, rybolov


          
 
Souvusející články:

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.