Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Jarní emise spořicích státních dluhopisů

Od dnešního dne si mohou zájemci objednávat spořící státní dluhopisy z letošní jarní emise. Objednávky bude možné uskutečnit do 31. května, pokud ministerstvo neukončí upisovací období dříve. Výnosy z dluhopisů budou muset jejich majitelé letos poprvé zdanit patnácti procenty. Ministerstvo financí plánuje prodat dluhopisy za 20 miliard korun.

Prodej státních dluhopisů občanům a neziskovým organizacím umožnila novela č. 199/2010 Sb. zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, a zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech.
Pilotní emise spořicích státních dluhopisů byla vydána na podzim roku 2011 a prodalo se v ní za více než 21 miliard korun dluhopisů. Loňská jarní emise dluhopisů vynesla zhruba 15 miliard korun a ve vánoční emisi se prodaly spořicí dluhopisy za zhruba 22 miliard korun. 
Dluhopisy z letošní jarní emise si mohou lidé objednávat od 13. do 31. května. Pokud by však poptávka překročila 20 miliard korun, ukončí ministerstvo nabídku dříve. K připsání dluhopisů na majetkový účet dojde 12. června 2013. Hodnota jednoho dluhopisu je jedna koruna, zájemci si musí koupit minimálně 1000 kusů.
Letos poprvé se bude u výnosů z dluhopisů platit 15procentní daň. Změnu ve zdaňování dluhopisů přinesla novela zákona o daních z příjmů č. 192/2012 Sb., která zavedla novou metodiku zaokrouhlování při výpočtu daně. Základ daně z jednoho kusu dluhopisu a sražená daň z výnosu dluhopisu se od 1. ledna 2013 nezaokrouhlují. Sazba daně ve výši 15 % se nezměnila, ale zaokrouhluje se až plátcem sražená daň ze všech dluhopisů, nikoli z každého zvlášť.
Ministerstvo financí nabízí pět typů spořicích dluhopisů:
  • 1,5letý diskontovaný dluhopis s výnosem 1,7 procenta,
  • 3letý prémiový dluhopis s průměrným ročním výnosem 2,46 procenta,
  • 5letý kuponový dluhopis s průměrným ročním výnosem 2,82 procenta,
  • 5letý reinvestiční dluhopis s ročním výnosem 3,07 procenta,
  • 7letý proti-inflační dluhopis, který bude úročen podle míry inflace.
Dluhopisy si mohou koupit občané České republiky i cizinci. Zakoupit si je mohou také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, církve, obecně prospěšné společnosti, zahraniční neziskové společnosti, kraje, města a veřejné vysoké školy.
Ke koupeným dluhopisům si mohou zájemci pořídit stejně jako loni na podzim dárkový certifikát nebo pamětní list emise.
Dluhopisy je možné koupit na vybraných pobočkách České spořitelny, ČSOB, Komerční banky a České pošty, celkem na 1379 místech.
Veškeré informace o spořicích státních dluhopisech najdete na speciálních webových stránkách Ministerstva financí nebo na facebookovém profilu.

Autor: Bronislava Herrmannová

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.