Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Cestování na občanský průkaz do zemí mimo EU

Senát minulý týden na své 9. schůzi schválil vládní novelu zákona č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech. Předpis vkládá do českého právního řádu ustanovení, podle kterého se bude moci cestovat s občanským průkazem nejen v rámci Evropské unie, ale i do států, které se vstupem občanů ČR na občanský průkaz budou souhlasit.

Podle současného znění zákona č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech, je možné překračovat vnější hranici Evropské unie pouze s platným cestovním dokladem. Některé balkánské státy však umožnily na základě jednostranného opatření občanům České republiky vstup a pobyt na svém území pouze s platným občanským průkazem. Ministerstvo vnitra proto navrhlo novelizovat zákon o cestovních dokladech tak, aby v něm bylo jednoznačně stanoveno, že se s občanským průkazem může cestovat nejen v rámci Evropské unie, ale i do států, které občanský průkaz České republiky jako cestovní doklad uznají.
Návrh zákona tak v § 3 zákona o cestovních dokladech jednoznačně stanovuje možnost cestování občanů České republiky na občanské průkazy do zemí, které nejsou členy Evropské unie, ale tento způsob cestování umožňují, buď na základě mezinárodní smlouvy, nebo na základě jednostranného rozhodnutí. Ministerstvo zahraničních věcí bude mít podle novely povinnost zveřejňovat ve Sbírce zákonů sdělením seznam států, do kterých je možné cestovat jen s občanským průkazem.
Na základě jednostranného opatření je možné v současné době cestovat s občanským průkazem do Chorvatska, Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Makedonie a Srbska. Jedná se však pro cestování po silnici a železnici, pro cesty do těchto států z českého mezinárodního letiště je stále nutný cestovní pas. 
Novelu zákona nyní dostane k podpisu prezident, začít platit by měla dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů ČR.

Autor: Bronislava Herrmannová

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.