Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zákon o lobbingu

Poslanci schválili na své 79. schůzi ve třetím čtení zákon o lobbingu, který by měl regulovat vztahy mezi politiky a lobbisty. Norma nyní míří do Senátu, pokud ji však Senát nebo prezident vetují, nebude platit.

Návrh zákona o lobbingu prosadili ve Sněmovně sociální demokraté, komunisté a zelení. Poslanci ODS o návrhu odmítli diskutovat, podle Petra Tluchoře (ODS) jej zařadili sociální demokraté na program schůze v rámci své předvolební kampaně. Padl také návrh na zamítnutí zákona, nebyl však přijat.
Lobbistou je podle návrhu zákona osoba, která v rámci jednoho kalendářního čtvrtletí kontaktuje nejméně třikrát politiky či státní úředníky s cílem ovlivnit rozhodování orgánů veřejné moci a dosáhnout tím vypracování či schválení určitého předpisu (zákona, vyhlášky, atd.). Veřejní funkcionáři by měli schůzky s nimi hlásit jednou za čtvrtletí ministerstvu vnitra, poslanci a senátoři pak svému mandátovému a imunitnímu výboru. Stejně tak by měli těmto orgánům hlásit setkání jednou za čtvrtletí sami lobbisté.
Podle návrhu zákona by se měli také všichni lobbisté zaregistrovat v seznamech vedených u ministerstva vnitra, a to do deseti dnů od prvního kontaktu s politikem či úředníkem. Po registraci se budou moci účastnit veřejných schůzí výborů, komisí a podvýborů Sněmovny i Senátu.
Pokud by lobbista porušil pravidla daná zákonem, hrozila by mu pokuta až jeden milion korun nebo pětiletý zákaz činnosti.
Účinnost zákona je stanovena na 1. července 2010. Očekává se však, že Senát návrh zákona Sněmovně vrátí a ta jej do květnových voleb již nestihne přehlasovat. 
Lobbování je stanoveno zákonem v řadě zemí světa. V USA byla první zákonná úprava týkající se lobbingu přijata již v roce 1946, v současné době se tam musí lobbisté povinně registrovat a dvakrát ročně sepsat zprávu o svých schůzkách s kongresmany. V Evropské unii byl registr lobbistů spuštěn teprve loni v červnu a zatím funguje jen na dobrovolné bázi.

Autor: Bronislava Herrmannová

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.