Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Kdo může uznat nemoc z povolání?

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo tento týden seznam poskytovatelů, kterým bylo uděleno povolení uznávat nemoci z povolání. Povolení ministerstvo uděluje na základě ustanovení § 66 zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách. Nyní bylo povolení uděleno dvanácti poskytovatelům zdravotních služeb.

Pracovnělékařské služby pro posuzování a uznávání nemocí z povolání jsou upraveny zákonem č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, a jeho prováděcí vyhláškou č. 104/2012 Sb., o posuzování nemocí z povolání. Oprávnění ke zjišťování, posuzování, uznávání nemocí z povolání mají pouze ti poskytovatelé pracovnělékařských služeb, kteří k tomu získali povolení Ministerstva zdravotnictví. Jde o novinku zavedenou právě zákonem o specifických zdravotních službách. Podle předchozí právní úpravy byla střediska nemocí z povolání stanovena přílohou vyhlášky č. 342/1997 Sb. Nyní mohou o povolení uznávat nemoci z povolání poskytovatelé zdravotních služeb požádat podle § 66 zákona č. 373/2011 Sb. na základě výzvy zveřejněné Ministerstvem zdravotnictví. V ustanovení § 66 jsou uvedeny podmínky pro získání takového povolení. Ministerstvo žádosti posoudí a po vyhodnocení sestaví pořadí žadatelů pro každé jednotlivé území, kde mají být služby poskytovány. Povolení k uznávání nemocí z povolání lze udělit poskytovatelům v tomto určeném pořadí. Povolení se uděluje na 10 let. Pokud se v daném území žádný poskytovatel na výzvu nepřihlásí, rozhodne ministerstvo z moci úřední o tom, že posuzování nemocí z povolání bude vykonávat některý z oprávněných poskytovatelů.
Poskytovatelé zdravotních služeb, kterým bylo uděleno povolení k poskytování pracovnělékařských služeb v rozsahu diagnostické, dispenzární a posudkové péče k uznávání nemocí z povolání, mají např. právo vstupovat na pracoviště, kde je nebo byl zaměstnán zaměstnanec za podmínek, jež způsobily vznik nemoci z povolání.

Seznam poskytovatelů, kterým bylo uděleno povolení uznávat nemoci z povolání:
PoskytovatelÚzemí
Fakultní nemocnice Královské VinohradyHlavní město Praha
Všeobecná fakultní nemocnice v PrazeKraj Středočeský
Nemocnice České BudějoviceKraj Jihočeský a Kraj Vysočina, okres Pelhřimov
Fakultní nemocnice PlzeňKraj Plzeňský a Kraj Karlovarský
Krajská zdravotní, a.s., Masarykova nemocnice v Ústí nad LabemKraj Ústecký
Krajská nemocnice LiberecKraj Liberecký
Fakultní nemocnice Hradec KrálovéKraj Královéhradecký
Pardubická krajská nemocniceKraj Pardubický a Kraj Vysočina, okres Havlíčkův Brod
Fakultní nemocnice u sv. Anny v BrněKraj Jihomoravský a Kraj Vysočina, okresy Jihlava, Třebíč a Žďár nad Sázavou
Fakultní nemocnice OlomoucKraj Olomoucký a Kraj Zlínský
Fakultní nemocnice OstravaKraj Moravskoslezský, okresy Bruntál, Opava, Nový Jičín, Frýdek-Místek a Karviná
Hornická poliklinika, Moravská OstravaKraj Moravskoslezský, okres Ostrava-město

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.