Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Povinná výměna řidičských průkazů

Ministerstvo dopravy vyzývá veřejnost, aby zodpovědně přistoupila k poslední etapě výměn řidičských průkazů. Do konce tohoto roku se výměna bude týkat 700 tisíc řidičů, kteří vlastní řidičský průkaz vydaný od 1. ledna 2001 do 31. prosince 2004. Od příštího roku již bude v České republice platný pouze jeden typ řidičského průkazu vzoru Evropských společenství.

V České republice jsou v současné době platné dva typy řidičských průkazů. Plastová karta o velikosti kreditní karty se znakem EU se vydává od 1. 5. 2004 a od příštího roku bude jediným platným typem řidičského průkazu. Majitelé tohoto tzv. typu 7 nyní průkazy měnit nemusí, pouze si musí dát pozor na konec platnosti, průkazy jsou standardně vydávány na dobu 10 let a tak již koncem první poloviny příštího roku bude u prvních vydaných průkazů tohoto typu platnost končit.
Aktuální závěrečná etapa výměn řidičských průkazů se týká staršího typu, tzv. typu 6. Jde o průkaz ve formě zalaminované karty z bankovního mnohobarevného papíru o rozměrech papírového jádra 68 mm x 99 mm, který byl vydáván v období od 1. 1. 2001 do 30. 4. 2004. Majitelé tohoto typu průkazu jsou povinni jej vyměnit nejpozději do konce roku 2013. Výměna se týká každého desátého řidiče! Ze statistik, které Ministerstvo dopravy provedlo k 31. 3. 2013 je zřetelné, že řidiči stále k povinné výměně řidičských průkazů nepřistupují příliš zodpovědně. Ministerstvo dopravy vyzývá všechny držitele níže vyobrazeného řidičského průkazu, aby s jeho výměnou nečekali na poslední chvíli. Po 31. 12. 2013 bude těm, kteří výměnu nestihnou, hrozit pokuta a navíc přijdou o možnost vyměnit si průkaz bezplatně.
Vzor aktuálně vydávaných řidičských průkazů, které jako jediné zůstávají v platnosti i po 1. 1. 2014, najdete v příloze vyhlášky č. 31/2001 Sb., o řidičských průkazech a o registru řidičů.

Vzor řidičského průkazu, který je nutné vyměnit nejpozději do konce roku 2013:

 

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.