Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Dluhopisy pro občany

Sněmovna na své poslední schůzi schválila vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, a zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů. Novely umožňují prodávat část státních dluhopisů přímo občanům.

Státní dluhopisy slouží zejména k financování schodku státního rozpočtu. Doposud se prodávají jenom velkým institucím: bankám, pojišťovnám a penzijním fondům. Podle schváleného návrhu by si dluhopisy mohly kupovat i běžné domácnosti. 
Podle novely zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, budou výnosy z úroků státních dluhopisů zdaněny patnácti procenty stejně jako jiné obligace. Dluhopisy by se měly vydávat na dobu deseti let a jejich úrok, který by měl být stejný po celou dobu držení obligace, bude stanoven podle aktuální situace na finančním trhu.
Stát nebude dluhopisy od občanů vykupovat dřív, než uplyne jejich doba splatnosti. Lidé je však budou moci prodat jinému zájemci na finančním trhu, ale s rizikem, že je prodají za nižší cenu, než za jakou je nakoupili. Zájemci si budou muset také koupit určité minimální množství dluhopisů. Jejich nákup bude umožněn i fyzickým osobám z jiných zemí.
Podle novely zákona č. 190/2004 Sb., o dluhopisech, která je součástí návrhu zákona, bude moci dluhopisy prodávat přímo Ministerstvo financí nebo jím zřízená právnická osoba. Ministr Janota uvedl, že tendr na firmu, přes kterou se dluhopisy budou prodávat, bude vypsán, až zákon podepíše prezident. Nejdřív však zákon musí schválit Senát, a tak je pravděpodobné, že první emisi dluhopisů uskuteční až nová vláda, která vzejde z květnových voleb.

Autor: Bronislava Herrmannová

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.