Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zákony vrácené Senátem

18. schůze Senátu, která byla ukončena minulý pátek, měla na programu 48 bodů. Většinu z nich tvořily Sněmovnou schválené návrhy zákonů. Většinu těchto návrhů Senát schválil, pouze jediný zamítl a tři zákony putují zpět do Sněmovny s připomínkami.

Zahrádkářský zákon
Návrh zákona o zahrádkářské činnosti, který mimo jiné stanovoval pravidla pro fungování zahrádkářských kolonií, senátoři zamítli. O novém zákonu jsme po jeho schválení Poslaneckou sněmovnou psali v samostatném článku.
Návrh zákona podporují ČSSD, KSČM a Strana zelených. ODS, která má v Senátu rozhodující slovo, ho naopak považuje za zcela zbytečný a zahlcující náš právní systém. Přestože první místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) vysvětlovala svým kolegům, že podobný zákon mají i velké země EU jako Německo, Francie nebo Velká Británie, Senát návrh nakonec zamítl.  

Zákon o podpoře sportu
K návrhu novely zákona č. 115/2001 Sb., o podpoře sportu, se senátorovi Jaroslavu Kuberovi podařilo připojit klasický "přílepek". O novele, která řeší především veřejností diskutovanou přítomnost policie na fotbalových stadionech, jsme také psali v samostatném článku. Přestože ve Sněmovně kolem zákona probíhala vzrušená diskuze, senátoři s původním návrhem novely neměli problém. Využili ho však k načtení pozměňovacího návrhu, který by měl novelizovat zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích. Návrh předložil senátor Kubera (ODS), který je jinak velkým odpůrcem jakýchkoliv "přílepků" k zákonům a v minulosti je také často kritizoval. Pozměňovací návrh se týká sázení a tím, že část výtěžku z loterií jde na podporu sportu, také senátor Kubera odůvodnil svůj "přílepek".
Pozměňovací návrh staví videoterminály na úroveň normálních hracích automatů, čímž by zisky z nich připadly obcím. Obce by také získaly rozhodovací pravomoci, které v případě videoloterijních terminálů dosud náležejí Ministerstvu financí.

Zákon o veřejných zakázkách
Také o novele zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, jsme psali v samostatném článku. Senátoři ji Sněmovně vrátili hned s několika pozměňujícími návrhy. Proti zákonu vystoupil opět senátor Kubera (ODS), který řekl, že tento zákon je přijímán jenom proto, že budou volby. Většina pozměňovacích návrhů, se kterými Senát zákon vrací do Sněmovny, je ale pouze technického charakteru. Senátor Petr Vícha (ČSSD) uvedl, že zákon je komplikovaný a nepřehledný a úkolem Senátu je vychytat chyby, které vznikly podáním více než stovky pozměňujících návrhů při projednávání ve Sněmovně.

Zákon o České národní bance
Zákon o České národní bance je novým zákonem, který má být jakousi přípravou na vstup do eurozóny. Zákon má začít platit až dnem přijetí eura v České republice. Do té doby se ČNB bude i nadále řídit platným zákonem č. 6/1993 Sb., o České národní bance. Nový zákon převádí pravomoci z Centrální banky na Evropskou centrální banku. Guvernér ČNB by se měl stát členem rady guvernérů Evropské centrální banky se sídlem ve Frankfurtu. ČNB také přijde o pravomoc určovat základní úrokové sazby, které se u eura určují centrálně. Počet členů bankovní rady ČNB se má snížit ze sedmi na pět.
Senátorům vadilo, že zprávy o výkonu dohledu nad finančním trhem by v budoucnu měla dostávat pouze Sněmovna. Návrh zákona tedy Senát vrací do Sněmovny s pozměňovacím návrhem, podle kterého bude tato zpráva předkládána též Senátu.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.