Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Odvody z povinného ručení

Senát dnes dopoledne schválil novelu zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, podle které by pojišťovny měly odvádět 3 % z přijatého pojistného na povinného ručení do Fondu zábrany škod. Z fondu pak budou peníze přerozděleny jednotlivým složkám Integrovaného záchranného systému a na preventivní programy bezpečnosti silničního provozu.

Kolem tzv. hasičské daně se rozpoutala ostrá diskuse už v Poslanecké sněmovně. Odpůrci novely poukazovali na to, že v minulosti byly podobné pokusy o odvod peněz z pojištění zamítnuty a sám premiér Nečas při jednom z posledních takových pokusů označil tento systém za skrytou daň z obratu pojišťoven. Nyní ale novela zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, našla dostatek zastánců jak mezi poslanci, tak mezi senátory. Zcela původní návrh obsahoval dokonce odvod ve výši 6 %, a navíc měl být tento odvod zapracován do zákona č. 277/2009 Sb., o pojišťovnictví. Komplexním pozměňovacím návrhem hospodářského výboru Poslanecké sněmovny byla ale částka upravena na výsledná 3 % a novinka bude v zákoně č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Je sice poněkud netypické, že v průběhu legislativního procesu se z novely jednoho zákona stane novela jiného zákona, původní idea navrhované úpravy ale zůstala zachována.
Do Fondu zábrany škod by tak podle odhadů měla od příštího roku odejít asi půl miliarda korun ročně. Podobný systém už přes deset let funguje na Slovensku, daň z požární ochrany pak znají v Rakousku, Německu nebo Polsku. Peníze do Fondu zábrany škod budou odvádět pojišťovny z peněz vybraných na povinném ručení. Podle předsedy poslanců ČSSD Jeronýma Tejce vyberou pojišťovny na tomto typu pojištění ročně asi 20 miliard korun a na úhradu škod vynaloží jen asi polovinu těchto peněz. Podle novely, pod níž už chybí jen podpis prezidenta, by z vybraného pojistného na povinné ručení měly všechny pojišťovny odvádět 3 %. Někteří z kritiků novely se obávají, že pojišťovny v důsledku této nové povinnosti povinné ručení zdraží.
Z Fondu zábrany škod pak budou hrazeny především náklady na nákup techniky pro Integrovaný záchranný systém. Peníze tedy rozhodně nepůjdou např. na platy hasičů.
Podle novely by také v budoucnu měli úmyslní viníci havárií a dopravních nehod zaplatit náklady hasičům. Zákon by měl jako celek začít platit 1. 1. 2014.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.