Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Cestovní pasy pro děti

Poslanecká sněmovna schválila vládní předlohu zákona, podle které se do budoucna přestanou děti zapisovat do cestovních pasů rodičů. Každé dítě včetně novorozenců bude muset mít svůj vlastní cestovní doklad.

Vládní návrh novely zákona č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech, zavádí do české legislativy zásadu "jedna osoba - jeden pas". Tato zásada je dodatečným bezpečnostním opatřením a má dětem poskytovat další ochranu. Termíny a věkové hranice vycházejí z nařízení Rady EU č. 2252/2004/ES v aktuálním znění, tedy po novelizaci nařízením č. 444/2009/ES. Poslanci schválili vládní předlohu ve zrychleném řízení podle § 90 odstavce 2 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, takže s ní vyslovili souhlas již v prvním čtení. Zákon nyní putuje do Senátu a poté k podpisu prezidentovi.
Podle schválené novely přestanou úřady zapisovat děti do cestovních dokladů rodičů k 1. červenci 2011. V současnosti lze do pasu rodiče zapsat dítě mladší 10 let, tyto zápisy přestanou platit k 26. červnu 2012. V mezidobí mohou děti v doprovodu rodiče, v jehož pasu jsou zapsány, cestovat ještě bez vlastního dokladu, nové zápisy do pasů však již prováděny nebudou.
Od 26. června 2012 bude smět dítě překročit hranice pouze s vlastním cestovním dokladem. Pas bude, stejně jako nyní, dětem mladším 15 let vydáván na dobu 5 let, ovšem s podmínkou, že fotografie musí odrážet aktuální podobu dítěte. Mění se pouze ustanovení, podle kterého musí v současnosti odevzdávat otisky prstů už šestileté děti. Od 1. ledna 2011 se tato povinnost bude týkat pouze dětí starších 12 let.
Od 1. ledna 2012 bude také možné požádat o vydání elektronického občanského průkazu pro dítě už od narození. Elektronický občanský průkaz bude v zemích Evropské unie plně nahrazovat cestovní doklad.
Vládní novela kromě dětských pasů řeší i odepření vydání pasu a odebírání cestovního dokladu lidem čelícím trestnímu řízení. Nyní o tom rozhoduje správní orgán, nově bude rozhodovat soud, proti jehož verdiktu se lidé budou moci odvolat.

Termíny související s vydáváním dětských cestovních dokladů:
1. 1. 2011povinnost odevzdat otisky prstů až od 12 let (nyní od 6 let)
1. 7. 2011úřady přestanou zapisovat děti do pasů rodičů
1. 1. 2012možnost požádat o vydání elektronického občanského průkazu pro dítě
26. 6. 2012zápisy dětí v pasech rodičů pozbývají platnosti, dítě už smí cestovat pouze s vlastním dokladem

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.