Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Den smutku

Vláda dnes na svém mimořádném zasedání schválila na dny 17. a 18. 4. 2010 vyhlášení dne smutku v souvislosti s neštěstím polského vládního letadla, při kterém 10. 4. zahynul polský prezident, jeho manželka, řada vysokých státních představitelů a mnoho dalších polských občanů.

Smutek v zákonech
Protože Česká republika nemá žádný zvláštní právní předpis, který by upravoval den smutku, čekalo se na dnešní usnesení vlády, kterým byl tento stav vyhlášen a také upřesněn. České právní předpisy se státního smutku dotýkají pouze okrajově. Zákon č. 352/2001 Sb., o užívání státních symbolů České republiky, rozlišuje den smutku a den státního smutku. V obou těchto případech se podle § 8 státní vlajka spustí na půl žerdi. Zákon č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, pak v den státního smutku zakazuje provoz kasin, provozování kursových sázek a některých dalších sázkových her. Tento zákaz se ale podle § 4c loterijního zákona týká skutečně pouze dne státního smutku, nikoliv tedy dne smutku.

Usnesení vlády
Vicepremiér Jan Kohout dnes na tiskové konferenci oznámil, že mimořádné zasedání vlády bylo věnované jedinému tématu, a to jakým způsobem bude v České republice uctěna památka obětí leteckého neštěstí, při kterém zahynul prezident Polské republiky. Vláda ČR po dohodě s prezidentem ČR vyhlásila na dny 17. a 18. dubna 2010 den smutku a vyzvala všechny obyvatele ČR, aby v sobotu 17. dubna v poledne uctili minutou ticha památku obětí tohoto neštěstí. Státní vlajky budou po oba dva dny vyvěšeny na půl žerdi nebo na půl stožáru. K zajištění tohoto úkolu vyzval Jan Kohout všechny členy vlády, hejtmany, primátory, starosty měst a obcí a vedoucí státních orgánů veřejné správy. Dále vláda doporučuje organizátorům všech veřejných kulturních a sportovních akcí zvážit vhodný způsob uctění památky obětí letecké katastrofy. Vláda tedy nenařizuje zrušení těchto akcí, ale ve dnech smutku doporučuje např. při zahájení sportovních utkání připomenout památku obětí minutou ticha.

Uctění památky
Na přání prezidenta republiky Václava Klause vlají na Pražském hradě z důvodu tragického úmrtí polského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky česká a polská vlajka. Na polské státní vlajce jsou černé smuteční pruhy. Po celý týden až do dne pohřbu bude polední střídání stráží na I. nádvoří probíhat bez hudebního doprovodu.
Na Polském velvyslanectví v Praze i na konzulátu v Ostravě jsou vystaveny kondolenční knihy.
V sobotu se ve Varšavě uskuteční tryzna u rakví obětí, v neděli pak bude následovat pohřeb prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky v Krakově. Česká delegace v čele s Václavem Klausem se chce zúčastnit obou těchto akcí. Česká televize plánuje zařazení přímých přenosů do vysílání. O víkendu se také budou sloužit smuteční mše.

Dny smutku v minulosti
Státní smutek se vyhlašuje naprosto výjimečně. V ČR byl naposledy vyhlášen 15. září 2001 v reakci na teroristické útoky v New Yorku.
Den smutku se vyhlašuje častěji, Česko ho zažilo např. v březnu roku 2004 po teroristických útocích v Madridu, v dubnu roku 2005 při pohřbu papeže Jana Pavla II. nebo na konci téhož roku k uctění památky obětí vlny tsunami v jihovýchodní Asii.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.