Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Advokáti v talárech

Stejně jako soudci a státní zástupci budou při některých soudních řízeních nově nosit talár i advokáti a jejich koncipienti. A protože tradiční barvou advokacie je modrá, budou v této barvě i taláry, které již Česká advokátní komora představila veřejnosti.

Povinnost nosit stavovský oděv advokáta zavedl do zákona o advokacii č. 85/1996 Sb. nový § 17a, který byl vložen novelou č. 219/2009 Sb. Novela sice platí už od září roku 2009, ale konkrétní vzhled a také termín, od kterého bude nošení taláru povinné, stanoví Česká advokátní komora svým stavovským předpisem.
Ze zákona je zatím jasné pouze to, že taláry budou advokáti a jejich koncipienti nosit v trestním řízení před soudy všech instancí, v řízení před Nejvyšším soudem, Nejvyšším správním soudem a Ústavním soudem. Při běžných civilních řízeních u soudů nižšího stupně tedy povinnost nosit talár nebude.
Česká advokátní komora vypsala na budoucí vzhled talárů poptávkové řízení, jehož vítězem se stala společnost Blažek Praha a.s. Vítězný model si Komora nechá patentovat. Předem daným požadavkem byla modrá barva, tmavě červenou mají vyhrazenou státní zástupci, fialovou pak soudci. Taláry budou unisex, tedy stejné pro muže i ženy. 18. března 2010 bylo vypsáno výběrové řízení na dodavatele talárů. Výrobce by měl být znám do konce dubna a měl by ušít taláry asi pro 11 tisíc advokátů.
Advokáti si pořízení taláru budou muset platit ze svého, k dispozici budou mít dvě varianty - luxusnější a pro denní nošení, které se budou lišit pouze kvalitou materiálu. Cena by se měla pohybovat v řádech tisíců korun. Talár bude tmavě modrý se blankytně modrými prvky na stojáčku, kravatách a sametových manžetách rukávů.
Podle předsedy České advokátní komory zvýší používání talárů důstojnost trestních řízení, při kterých jde o svobodu člověka. Taláry také zajistí, aby všechny strany takových soudních řízení vypadaly z hlediska jevového rovnoprávně. Taláry mají navíc v českých zemích tradici, advokáti je nosili od roku 1904 do roku 1948, tehdy k nim ale patřil ještě baret. Ve většině evropských zemí advokáti taláry nosí právě při trestních řízeních, trochu kuriózní je nošení taláru v britských zemích, kde k němu stále náleží i historické paruky.
Advokáti teď budou řešit některé praktické problémy, které jim nastanou s nošením talárů. Na českých soudech například nejsou žádné šatny a skříňky, kde by se advokáti mohli převléknout nebo si zde talár uschovat. Konkrétní termín, od kterého budou advokáti v soudních síních v talárech, stanoví stavovský předpis až po skončení výběrového řízení na dodavatele, a to s ohledem na jeho výrobní možnosti. Předpokládá se však, že to bude od začátku příštího roku.


               
 
Foto: Česká advokátní komora
Podle místopředsedy advokátní komory Antonína Mokrého vypadají taláry "sexy" nejen na ženách, ale i na mužích. Součástí taláru bude i praktický obal na přenášení.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.