Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zimní pneumatiky až do konce března a příští rok zřejmě plošně

Chystáte se na víkend a při pohledu z okna přemýšlíte o tom, zda před cestou ještě rychle nepřezout zimní pneumatiky na letní? S výměnou ještě raději pár dní počkejte, podle vyhlášky totiž platí na vyznačených úsecích povinnost používat zimní pneumatiky až do konce března, a to bez ohledu na aktuální počasí.

Letos do 31. března
Nová dopravní značka "Zimní výbava" byla do vyhlášky č. 30/2001 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích a úprava a řízení provozu na pozemních komunikacích, vložena novelou č. 202/2008 Sb. Na úsecích označených touto značkou směla vozidla v období od 1. listopadu do 30. dubna pokračovat v jízdě jen za použití zimních pneumatik. Původně stanovený termín do konce dubna se však ukázal jako příliš dlouhý, a tak vzhledem k počasí byla v průběhu dubna 2009 přijata další novela č. 91/2009 Sb., kterou se tento interval o měsíc zkrátil. Pro právě končící zimu tedy povinnost používat zimní pneumatiky na úsecích označených značkou "Zimní výbava" platí od 1. listopadu do 31. března.
Na toleranci policistů vzhledem k počasí raději nespoléhejte, českými médii již proběhly informace o policejních hlídkách pokutujících o uplynulém víkendu za slunečného počasí při 15 stupních nad nulou řidiče na letních pneumatikách.
 
Příští rok plošně
Ministerstvo dopravy již zveřejnilo návrh zákona, kterým by se měl novelizovat zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Připravovaná změna by měla zavést povinné používání zimních pneumatik na celém území ČR. Podle návrhu by použití zimních pneumatik bylo povinné v období od 1. listopadu do 31. března, pokud by se na pozemní komunikaci nacházela souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo pokud by se vzhledem k povětrnostním podmínkám dalo předpokládat, že se na pozemní komunikaci mohou tyto ztížené podmínky vyskytnout.
Značka "Zimní výbava" zůstane i nadále v platnosti a v úsecích, které jí budou označeny, by podmínka použití zimních pneumatik platila bez ohledu na stav vozovky.
Pokud bude nová úprava schválena, hrozí například řidičům, kteří vyjedou při špatné předpovědi počasí na letních pneumatikách, pokuta až 2000 korun a udělení jednoho trestného bodu.

Okolní země
Země Použití zimních pneumatik u vozidel do 3,5 t včetně Sankce
Slovensko vždy v případě sněhu nebo námrazy na vozovce v souvislé vrstvě do 133 EUR
Německo v zimním období na úsecích silnic pokrytých sněhem nebo ledem, v označených úsecích povinně sněhové řetězy 20 - 40 EUR
Rakousko od 1. listopadu do 15. dubna povinně na zasněžené nebo zledovatělé vozovce, lze nahradit sněhovými řetězy, ale pouze na souvislé vrstvě sněhu nebo ledu běžně 35 EUR, při nehodě až 5000 EUR
Itálie zimní pneumatiky pouze doporučeny, v oblasti Val d´Aosta povinně v období od 15. 10. až do 15. 4. -
V Polsku, Švýcarsku, Francii a v některých dalších zemích zákon používání zimních pneumatik neřeší.

Související články:
Zimní pneumatiky na D1 povinně i letos

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.