Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Přiznání k dani z příjmů - základní sleva na poplatníka

Základní sleva na poplatníka, je skutečně slevou na dani, tedy položkou, o kterou poplatník sníží již vypočtenou patnáctiprocentní daň z příjmů. Jde o základní slevu, kterou si letos může odečíst každý poplatník. Sleva je navíc oproti loňskému roku vyšší, pracující důchodci ji ale budou odečítat letos naposledy.

Slevu na poplatníka podle § 35ba zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v roční výši 24 840 Kč může uplatnit skutečně každý poplatník včetně daňových nerezidentů ČR. Tuto slevu mohou uplatnit i starobní důchodci a studenti. Slevu lze uplatnit v plné výši bez ohledu na to, po jakou část roku měl poplatník zdanitelný příjem. V případě úmrtí poplatníka v průběhu roku, mohou tedy dědici uplatnit celou částku slevy. Výše slevy se letos vrací na částku 24 840 Kč, kterou bylo možné uplatnit v předchozích letech. Vloni bylo možné odečíst pouze částku sníženou o 1200 Kč, tedy 23 640 Kč. Šlo o tzv. povodňovou stokorunu, kterou poplatníci za každý měsíc roku 2011 odvedli státu navíc a která měla sloužit k likvidaci následků povodní ze srpna 2010. Toto opatření přestalo platit už před rokem, přesně od 1. 1. 2012. Daňové přiznání se však podává za předchozí kalendářní rok, vloni tedy poplatníci danili příjmy za rok 2011 a odečítali proto slevu ve snížené výši. Letos, tedy v daňovém přiznání za rok 2012, se základní sleva na poplatníka uplatní opět v plné výši 24 840 Kč.

Pracující důchodci si základní slevu na poplatníka odečtou letos naposledy. S platností k 1. 1. 2013 byl totiž zákon o daních z příjmů novelizován tzv. úsporným daňovým balíčkem, kterým bylo ustanovení § 35 ba odst. 1. písm. a) doplněno v tom smyslu, že daň se nesnižuje poplatníkům pobírajícím starobní důchod (psali jsme v samostatném článku). Nové opatření se projeví v daňových přiznáních až příští rok, kdy budou pracující důchodci danit své příjmy za rok 2013.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.