Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Poštovné za neschopenky

Poslanci ve zrychleném řízení přijali novelu zákona o nemocenském pojištění, která zajistí, že náklady za poštovné při odesílání neschopenek půjdou na účet České správy sociálního zabezpečení. Česká lékařská komora totiž pohrozila, že začne od pacientů za vypsání neschopenky vybírat stokorunový poplatek.

Na zvýšené náklady, které lékařům vznikají při vystavování neschopenek, opakovaně upozorňovala Česká lékařská komora. Lékařům je v současné chvíli propláceno jen 5,25 korun za hlášení nemoci zdravotní pojišťovně. Poštovné za doporučený dopis, kterým lékař neschopenku zašle na příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení, však stojí 26 Kč. Podle lékařů se průměrné náklady na vystavení jedné pracovní neschopnosti v součtu blíží částce 100 Kč.
Podle novely, kterou společně navrhli dva bývalí ministři práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) a Zdeněk Škromach (ČSSD), bude nyní hradit náklady za poštovné přímo Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Návrh zákona byl bez problémů přijat ve zrychleném řízení již v prvním čtení podle § 90 odst. 2 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Novela vkládá do zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, nová ustanovení, podle kterých budou Okresní správy sociálního zabezpečení bezplatně poskytovat ošetřujícím lékařům speciální obálky, ve kterých budou neschopenky odesílat. Podle nového § 167b zákona o nemocenském pojištění bude poštovné za zásilky v těchto speciálních obálkách hradit poště Česká správa sociálního zabezpečení. Změna zákona by měla vstoupit v platnost až prvním dnem třetího kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení, a to především proto, aby ČSSZ měla čas uzavřít příslušné dohody s držitelem poštovní licence. Výdaje, které tak ČSSZ vzniknou, jsou odhadovány asi na 26 milionů korun, což podle Petra Nečase bude schopna pokrýt z peněz vyčleněných na provozní náklady.

Související články:
Změny v hlášení pracovní neschopnosti

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.