Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Malí a střední podnikatelé nebudou muset vést knihu jízd

Kniha jízd je doklad, do kterého podnikatel zaznamenává údaje o jízdách automobilu v obchodním majetku firmy nebo soukromého vozu, který využívá pro svou podnikatelskou činnost. Analýza MPO vyčíslila administrativní zátěž spojenou s vedením knihy jízd na 850 milionů Kč za rok.

Od 1. 1. 2010 vstupuje v platnost zákon č. 304/2009 Sb., který mimo jiné novelizuje zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Tato poslanecká novela umožňuje malým a středním podnikatelům s nejvýše třemi služebními vozy zrušit knihu jízd a místo toho odečítat paušálně 5000 korun měsíčně za každé auto. Podle MPO budou moci podnikatelé poprvé využít tento paušál již v daňovém přiznání za letošní rok. Pokud ale služební auto nevyužívají výlučně k podnikání, budou si moci odečíst měsíčně nejvýše 4000 korun.
Poplatník bude mít možnost volby, zda nadále povede knihu jízd a bude uplatňovat skutečné výdaje na dopravu silničním motorovým vozidlem podle § 24 odst. 2 písm. k) zákona o daních z příjmů, anebo zda uplatní paušální odpočet. 
Nejčastější otázky a odpovědi ke knize jízd najdete zde.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.