Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Od 1. 9. 2012: Zákaz billboardů

Další novelou, která začne platit 1. září 2012, je zákon č. 196/2012 Sb., kterým se mění zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích. Novela omezuje výskyt billboardů u dálnic a silnic I. třídy a také zavádí slevu na mýtném. Poslanci původně schválili omezení reklamy u všech silnic, tedy i u komunikací II. a III. třídy, Senát však novelu do Sněmovny vrátil a poslanci se napodruhé přiklonili k mírnější senátní verzi, podle které postupně mají zmizet billboardy od hlavních silnic a dálnic.

Postupné odstranění billboardů od silnic I. třídy a dálnic přináší novela č. 196/2012 Sb., kterou se mění zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích. V současné době jsou v ČR na každém kilometru dálnice průměrně 2 billboardy, všechny by ale měly do 5 let zmizet. Podle novely už nebude možné uzavírat nové smlouvy na reklamy u hlavních silnic a dálnic. U stávajících smluv musí vlastník reklamního zařízení zajistit jeho odstranění do 5 dnů po vypršení platnosti povolení, nejdéle však do 5 let od vstupu novely v platnost. Výjimku dostanou pouze poutače na restaurace, motely a benzínové pumpy, reklamu ale budou smět umístit maximálně 200 metrů od podniku.
Oproti původnímu znění z Poslanecké sněmovny navrhli senátoři zrušit zákaz reklamy u místních komunikací a silnic II. a III. třídy, protože se obávali že by došlo k výpadkům příjmů v obecních rozpočtech. I po schválení mírnější senátní verze se ale někteří poslanci obávají arbitráží ze strany reklamních firem kvůli zmařeným investicím do jejich billboardů.
Novela č. 196/2012 Sb. dále zavádí až třináctiprocentní slevy na mýtném pro kamiony, které byly dopravcům slíbeny již v listopadu loňského roku výměnou za dvojnásobné zdražení mýtného. Sleva bude "množstevní", tedy kdo víc jezdí, získá vyšší slevu. Přesné částky a podmínky budou v nejbližší době stanoveny nařízením vlády, slevy jsou plánovány ve výši od 5 % do 13 % a dosáhnout by na ně měli dopravci, kteří zaplatí na mýtném 100 tisíc korun a více za jeden kalendářní rok.
Součástí původního návrhu novely bylo také ustanovení, které by silničářům a železničářům umožnilo kácet stromy, které jsou v ochranném pásmu dráhy nebo na silničních pozemcích a nejsou součástí stromořadí, bez správního řízení, pouze na základě ohlášení. Toto pravidlo ale poslanci neschválili a z novely bylo vyjmuto.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.