Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Poslanci zrušili snížení mateřské a ošetřovného

Na dnešní mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny, která měla na programu jediný bod, se levicovým poslancům podařilo prosadit navýšení mateřské a ošetřovného na úroveň loňského roku.

Snížení peněžité pomoci v mateřství a neproplácení prvních tří dnů u ošetřovného bylo součástí tzv. Janotova balíčku (informovali jsme v samostatném článku). I pomocí těchto opatření měl být zachráněn schválený schodek státního rozpočtu na rok 2010. Teprve po schválení Janotova balíčku si levicoví poslanci uvědomili, že právě peněžitá pomoc v mateřství klesne v některých případech až o 23 %, což je poněkud v nepoměru s dopadem dalších opatření na jiné vrstvy obyvatel. Od začátku roku se pak poslanci ČSSD, KSČM, ale i KDU-ČSL snažili tento stav změnit. Narazili však na odpor ODS a TOP09, které sice chápaly, že je to vůči maminkám nespravedlivé, ale zároveň nemínily ustoupit ze svého záměru nepodpořit jediný zákon, který by mohl jakkoliv negativně ovlivnit částky státního rozpočtu pro letošní rok. Sněmovnu tedy ovládly obstrukce ze strany pravicových poslanců, které zablokovaly i projednávání jiných potřebných zákonů (informovali jsme zde).
Na dnešní den proto byla svolána mimořádná schůze s jediným zákonem k projednání, a tím byla právě změna mateřských. ODS již předem avizovala, že tentokrát se k obstrukcím neuchýlí, protože většinová shoda ostatních politických stran na tomto bodě je zjevná. Navrhovaná novela zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, byla tedy dnes těsným poměrem poslaneckých hlasů schválena.

Mateřská
Výše peněžité podpory v mateřství se v roce 2010 měla počítat stejně jako výše nemocenského, výpočet jsme popsali např. v tomto článku. Návratem do stavu před novelizací Janotovým balíčkem se opět bude denní vyměřovací základ do výše první redukční hranice počítat v plné výši a nikoliv pouze 90 %. Pro účely peněžité pomoci v mateřství se tedy denní vyměřovací základ bude podle § 21 zákona o nemocenském pojištění redukovat až nad částkou 791 Kč.
Druhou důležitou změnou ve výpočtu je vlastní procento, které určuje výši mateřské. Ta se ze současných Janotovým balíčkem snížených 60 % opět vrátí na původních 70 % denního vyměřovacího základu.

Ošetřovné
V případě ošetřovného neměnil Janotův balíček způsob výpočtu či procentuální výši dávky, ale zavedl tzv. karenční lhůtu v délce tří dnů (psali jsme zde). V současné době nejsou stejně jako u nemocenské ani u ošetřovného propláceny první tři dny nemoci. Dnes schválená novela tuto karenční lhůtu ruší a ošetřovné bude opět propláceno od prvního dne.

Novelu, kterou dnes poslanci schválili ve třetím konečném čtení, musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Předpokládá se, že jak Senát, tak prezident tento zákon Sněmovně vrátí. Koalice, která se za účelem zvýšení mateřské ve Sněmovně utvořila, má však dostatečný počet hlasů pro přehlasování případného veta. Pravděpodobně však tyto procedury pozdrží vstup zákona v platnost. V případě mateřské bude ale částka, o kterou maminky jejím snížením přišly, po definitivním schválení zákona vyplacena zpětně.

Související články:
Janotův balíček: Mateřská, nemocenské a ošetřovné

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.