Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Senát schválil výplatu dávek bez sKaret

Senátoři dnes podle očekávání hladce schválili novelu zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, a zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, která umožní i po 1. 1. 2013 vyplácení podpor v nezaměstnanosti a pěstounských dávek příjemcům, kteří dosud nevlastní tzv. sKarty. Novela byla v Poslanecké sněmovně schválena minulý týden ve stavu legislativní nouze, protože bylo nutné rychle napravit stav, kdy platné zákony od ledna umožňují vyplácení dávek pouze prostřednictvím sKaret. Ministerstvo práce totiž nepředpokládalo, že by v tomto termínu nezaměstnaní a další příjemci dávek sKarty ještě neměli.

O ostrém spuštění provozu sKaret na počátku letošního září jsme psali v tomto samostatném článku. Plánované časové termíny se však ukázaly jako nereálné a celý projekt sKaret čelí ostré kritice a opozicí je zpochybňován. Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) uvedla, že ministerstvo připraví v lednu rozsáhlejší změny zákonů. Nyní ale bylo třeba řešit situaci, kdy platná legislativa připouští od začátku roku 2013 výplatu podpory v nezaměstnanosti a dávek pěstounské péče výhradně prostřednictvím sKaret. Většina příjemců těchto dávek ale dosud sKarty neobdržela. V zákonech č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, a č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, byla proto novelou přijatou ve stavu legislativní nouze (více zde) upravena přechodná ustanovení. Do obou zákonů byla vložena věta, podle které se do dne vydání karty sociálních systémů v období od 1. ledna 2013 do 31. prosince 2013 dávky pěstounské péče či podpory v nezaměstnanosti vyplácí v české měně, a to převodem na platební účet určený příjemcem dávky nebo v hotovosti.
Senátoři novelu schválili dnes dopoledne a předpis již byl odeslán k podpisu prezidentovi, platit začne dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.