Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Legalizace konopí pro léčebné účely

Jedním ze zákonů, které tento týden schválil Senát, je novela zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech. Novela umožní legální používání marihuany ke zmírnění příznaků některých chorob. Podle jejího spoluautora Pavla Béma (ODS) má zpřístupnit léčebné konopí těm pacientům, kteří ho opravdu potřebují a povětšinou ho už stejně užívají, ovšem v současné chvíli to dělají v rozporu s českými zákony. Novela podle něj rozhodně nepředznamenává začátek legalizace domácího pěstování a jiného než léčebného využívání.

Podle novely, kterou ještě musí podepsat prezident, si bude možné koupit marihuanu na elektronický lékařský předpis. Marihuanu bude možné předepisovat jen na některé konkrétní diagnózy, používat se bude např. při zmírnění příznaků rakoviny, roztroušené sklerózy nebo atopického ekzému. Novela nepočítá s tím, že by léčebné konopí hradily zdravotní pojišťovny, které se tomu také již předem brání. Pacienti si tak budou marihuanu platit sami, měsíční dávka by neměla přesáhnout 1500 Kč.
Zpočátku se bude léčebné konopí dovážet ze zahraničí, pravděpodobně z Nizozemí, později od roku 2014 bude povoleno i pěstování v ČR. Pěstírny ale budou výhradně v krytých halách a na území, které určí stát. Stát bude také surovinu následně vykupovat. Vstup tuzemských pěstitelů na trh je odložen proto, aby se Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který bude nad vším vykonávat dozor, stihl připravit. SÚKL bude udělovat licence domácím pěstitelům, organizovat výběrová řízení na nákup konopí a také kontrolovat předepisování a prodej látky.
Kromě zákona o léčivech mění novela také související ustanovení v zákoně č. 167/1998 Sb., o návykových látkách, v zákoně č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, a v zákoně č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České republiky. Novela má nabýt účinnosti prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni jejího vyhlášení ve Sbírce zákonů ČR, konopí tak bude v lékárnách k dostání ještě v průběhu letošního roku.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.