Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Prodej lihovin od ledna 2010

Prodeje lihovin se týkají změny hned v několika zákonech. Kromě zvýšení DPH a spotřební daně jsou to také přísnější pravidla pro jejich kolkování.

Zvýšení spotřební daně přinesl zákon č. 362/2009 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s návrhem zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2010, tzv. Janotův balíček. Zvýšení DPH bylo také součástí Janotova balíčku. O změnách jsme již psali v samostatných článcích a obě platí od 1. 1. 2010.
1. října 2009 vstoupil v platnost zákon č. 289/2009 Sb., kterým se mimo jiné mění zákon č. 676/2004 Sb., o povinném značení lihu. Novela zpřísňuje pravidla pro povinné značení lihu kontrolní páskou, tzv. kolkování, které je dokladem o zaplacení spotřební daně.
Zákon o povinném značení lihu začal v České republice platit od července roku 2005 a hned od začátku v něm dostala výjimku všechna spotřebitelská balení o objemu menším než 0,2 l. Právě z toho důvodu má většina malých balení lihovin, tzv. placatek, objem 0,197 litru. Likérky se tím legálně vyhýbaly pracnému kolkování. Výše zmíněná novela ale omezila tuto výjimku pouze na spotřebitelská balení o objemu do 0,1 litru. I klasické placatky již tedy napříště koupíte pouze s kolkem. Opatřením se má zlepšit přehled o trhu s lihovinami. V obchodech se totiž začala ve zvýšené míře objevovat malá balení alkoholu s objemem těsně pod 0,2 l, u kterých byla cena tak nízká, že vzniklo podezření, že u nich nebyla zaplacena spotřební daň.
Další změnou, kterou novela č. 289/2009 Sb. přinesla, je zpřesnění definice spotřebitelského balení. Po úpravě písmena c) § 2 zákona č. 676/2004 Sb., o povinném značení lihu, se za spotřebitelské balení pokládá nádoba nebo jiný obal do 6 l včetně opatřený příslušnou etiketou. Doposud přitom nebyl maximální objem nijak omezen. Zákaz prodeje ve větším než šestilitrovém balení má omezit prodej lihovin na černém trhu. Prodeje alkoholu v lahvích se toto opatření zřejmě příliš nedotkne, protože i ta největší dárková maxibalení lihovin mají obvykle objem do 5 litrů.
Novela zákona o povinném značení lihu sice platí už od října, ale od začátku příštího roku už nebudou tolerovány žádné výjimky spojené s doprodejem skladových zásob učiněných před vstupem této novely v platnost.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.