Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Dechová zkouška při každé běžné silniční kontrole

Protože počet lidí, kteří způsobili dopravní nehodu pod vlivem alkoholu, neustále roste, zavádí dopravní policie od ledna nové pravidlo, podle něhož bude dechová zkouška na alkohol součástí každé základní silniční kontroly.

Ředitel dopravní policie Leoš Tržil uvedl, že závazný pokyn již byl vydán a od ledna bude dechová zkouška skutečně povinná. Nyní se dechové zkoušky na přítomnost alkoholu provádějí pouze při důvodném podezření nebo namátkově při různých dopravně bezpečnostních akcích, automaticky potom u všech účastníků dopravních nehod.
Nově dechovou zkoušku podstoupí řidiči při každé běžné silniční kontrole. Česká republika se tak stane jedinou zemí EU, kde bude muset zkouškou projít každý kontrolovaný řidič, žádná jiná země nakonec dechové zkoušky jako povinné nezavedla.
Dopravní policisté již obdrželi dalších 400 certifikovaných přístrojů Dräger, jejichž výsledky měření soudy uznávají se stejnou platností jako krevní testy. Testování na drogy, které se provádí ze slin, zůstává beze změny a i nadále bude prováděno pouze při důvodném podezření, že je řidič pod vlivem omamných látek.
V polovině ledna Policie upřesnila informaci o interním nařízení o plošném provádění dechových zkoušek při každé silniční kontrole. Toto interní nařízení se týká pouze dopravních policistů, pořádkoví policisté, kterých je většina, dechovou zkoušku provádějí i nadále pouze při důvodném podezření na požití alkoholu řidičem nebo při speciálních dopravně-bezpečnostních akcích.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.