Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Sněmovna schválila státní rozpočet

Česká republika má státní rozpočet na rok 2010. To je výsledek včerejšího celodenního jednání Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Ve včerejším závěrečném čtení vládního návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2010 se hlasovalo o jednotlivých pozměňovacích návrzích, které poslanci přednesli ve druhém čtení. Celková výše schodku státního rozpočtu byla schválena již v prvním čtení a poslanci ji už nemohli změnit. Pokud tedy navrhli navýšení některé z kapitol, museli tyto peníze převést z jiné kapitoly. Z poměrně velkého množství navržených přesunů státních financí nakonec prošly tři, všechny z dílny ČSSD.
Návrh poslance Zdeňka Škromacha navýšil objem peněz na sociální služby, jejichž rozpočet byl původně seškrtán o více než 60%. To byl také jediný návrh, který podporovala i vláda, i když peníze chtěla do sociálních služeb vrátit jinou cestou, než změnou státního rozpočtu.
Změna navržená Bohuslavem Sobotkou má dvě části. Zachovává mzdy státních zaměstnanců na stávající úrovni, ruší tedy 4% snížení těchto platů, které bylo nepřímou součástí Janotova úsporného balíčku. A také navyšuje finance na platy zaměstnanců regionálního školství.
Třetí schválený návrh předložil Ladislav Skopal a zajistil tak 1,5 miliardy zemědělcům na dorovnání přímých plateb.
Dohromady tyto tři návrhy obsahují přesuny financí o celkovém objemu 12,1 miliardy korun. ČSSD to považuje za svoje vítězství a věří, že celkový schodek 162,7 miliard korun zůstane zachován, počítá totiž s tím, že v rozpočtu jsou více či méně kvalifikované odhady a tedy i rezervy. Poslanci z pravé části politického spektra nazvali toto jednání populismem a vyčítají ČSSD, že peníze na své návrhy vzala z kapitol, jako jsou důchody a nemocenská. Tyto tzv. mandatorní výdaje jsou totiž ze zákona povinné a stát je musí vyplatit bez ohledu na to, zda na ně má či nemá dostatek peněz. Pokud tedy díky nově schváleným přesunům financí do jiných kapitol budou peníze například na důchody v příštím roce chybět, bude muset ministr financí požádat Sněmovnu o mimořádné navýšení rozpočtu, stejně jako to musel udělat letos. Je tedy možné, že schodek rozpočtu na rok 2010 byl výše popsanými úpravami skutečně navýšen.
Na závěr svého včerejšího jednání musela Poslanecká sněmovna přijmout rozpočet jako celek včetně schválených pozměňovacích návrhů. Poslanci ODS odmítli rozpočet v tomto znění podpořit, ale zároveň nechtěli Českou republiku uvrhnout do rozpočtového provizoria, hlasování se tedy nezúčastnili. ČSSD potom za podpory KDU-ČSL a Strany zelených rozpočet schválila. Poslanci KSČM hlasovali proti přijetí rozpočtu.

Tabulka uvádí přehled položek, jejichž rozpočet byl schválenými pozměňovacími návrhy navýšen, a zároveň seznam kapitol, ze kterých byly tyto peníze odčerpány:
Částka (v mld.) Navýšení rozpočtu Odkud se peníze vzaly
3,8 Sociální služby Státní fond dopravní infrastruktury
Důchody a nemocenská
Odškodnění obětí trestných činů
3,7 Platy státních zaměstnanců
Státní dluh
Podpora stavebního spoření
Státní fond dopravní infrastruktury
3,1 Platy v regionálním školství Státní fond dopravní infrastruktury
Ministerstvo obrany
Odškodnění obětí trestných činů
Ostatní náhrady
1,5 Přímé platby zemědělcům Odškodnění majetkových křivd způsobených komunistickým režimem
Finance na mezinárodní spory
Státní fond dopravní infrastruktury
Celkem 12,1 miliardy Kč

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.