Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Vánoční emise spořicích státních dluhopisů

Od dnešního dne si mohou zájemci objednávat spořící státní dluhopisy z tzv. vánoční emise. Objednávky bude možné uskutečnit do 30. listopadu, pokud Ministerstvo financí neukončí upisovací období dříve. V nabídce je nový typ dluhopisu, a to tříletý prémiový. Nově si dluhopisy budou moci zájemci objednat i na pobočkách Poštovní spořitelny a České pošty.

Prodej státních dluhopisů občanům a neziskovým organizacím umožnila novela č. 199/2010 Sb. zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, a zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech. Pilotní emise spořicích státních dluhopisů byla vydána na podzim roku 2011 a prodalo se v ní za více než 21 miliard korun dluhopisů. Letošní jarní emise dluhopisů (psali jsme zde) vynesla zhruba 15 miliard korun. Cílem Ministerstva financí je prodat z letošní podzimní (vánoční) emise spořicí dluhopisy ve jmenovité hodnotě alespoň 10 miliard korun.
Dluhopisy z podzimní emise si budou moci lidé objednávat od 5. do 30. listopadu. Pokud by poptávka překročila 20 miliard korun, ukončí ministerstvo nabídku dříve. K připsání dluhopisů na majetkový účet dojde 12. prosince 2012. Hodnota jednoho dluhopisu je jedna koruna, zájemci si budou muset koupit minimálně 1000 kusů.
V nabídce nadále zůstávají čtyři stávající typy dluhopisů. Jedná se o krátkodobý diskontovaný, pětiletý kuponový, pětiletý reinvestiční a sedmiletý proti-inflační. Nově zavedlo ministerstvo v podzimní emisi tříletý prémiový dluhopis
Ministerstvo financí také rozšířilo počet distribučních míst z 397 na 1382. Dluhopisy bude možné stejně jako na jaře koupit na vybraných pobočkách České spořitelny, ČSOB, Komerční banky a J&T Banky. Nově se do projektu zapojí i vybrané přepážky Poštovní spořitelny a České pošty. Spořicí dluhopisy se tak dostanou i do menších měst a větších vesnic.
Novinkou v této emisi bude také možnost zakoupení dvou druhů ozdobných certifikátů, a to dárkového certifikátu a pamětního listu emise. Dárkový certifikát umožní obdarovaného překvapit s tím, že k přepisu jeho osobních údajů dojde později. Ozdobné certifikáty bude možné koupit jen na omezeném počtu poboček.
Veškeré informace o spořicích státních dluhopisech najdete na speciálních webových stránkách Ministerstva financí.

Autor: Bronislava Herrmannová

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.