Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Klasické žárovky končí

Od 1. 9. 2009 nesmějí být na trh uváděny klasické matné žárovky a žárovky s příkonem 100 W a vyšším.

Nařízením Komise Evropských Společenství č. 244/2009/ES ze dne 18. 3. 2009 byl stanoven harmonogram postupného nahrazování klasických žárovek úspornějšími zářivkami.
Již nyní od 1. září 2009 nesmějí být v celé Evropské unii uváděny na trh stowattové žárovky a jakékoliv matné žárovky. České ministerstvo průmyslu a obchodu ovšem uvedlo, že velkoobchodníci i maloobchodníci mohou doprodat veškeré své zásoby. Nikdo však již nesmí zařadit do prodeje produkty, které získal po tomto datu. Kontrolu dodržování tohoto nařízení bude v ČR provádět Česká obchodní inspekce.
V dalších fázích se budou z prodeje stahovat v roce 2010 žárovky s příkonem nad 75 W a do roku 2012 žárovky až do příkonu 15 W, což v praxi znamená, že už bude možný pouze prodej úsporných zářivek. Od roku 2016 již nebude možné nabízet ani halogenové žárovky.
Nařízení se od svého zveřejnění stalo terčem kritiky. Nepamatuje totiž na výjimky pro osoby, které matné žárovky potřebují ze zdravotních důvodů, například při vysoké citlivosti na světlo. Spotřebitelé mají také obavy z vysokého obsahu rtuti v nových zářivkách.
Podle Evropské Komise mají být hlavním přínosem této legislativy energetické úspory a snížení produkce emisí oxidu uhličitého. 

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.